Північноамериканська прем'єра "Українського Реквієму" композитора Євгена Станковича згуртовує велику громаду

0
822

19 травня 2018 року в ознаменування 85-ої річниці геноциду українського народу «Голодомор 1932-33 р.р.» Генеральне консульство України в Чикаго та Фундація Українського геноциду-голодомору-США виступили спонсорами Північноамериканської прем’єри «Українського реквієму» авторства Євгена Станковича.
Серед виконавців: Ніна Матвієнко та Стефан Шкафаровський (солісти), Філармонія Каламазу (диригент Ендрю Келер), Фестивальний хор Kаламазу ім. Баха (диригент д-р Кріс Людва), Джордж Уайгінні (“Похована правда”) та ансамбль бандуристок Північної Америка (художні керівники Оксана Родак та Оксана Зелінська). Цей пам’ятний концерт був проведений в Harris Theater у Чикаґо, зібравши аудиторію у понад 1 000 слухачів з різних етнічних груп, як з Чикаго, так і з інших штатів.

Вступне слово виголосив о. Мирон Панчук, доктор філософії, української католицької церкви Св. Йосипа, віце-президент Фундації Українського геноциду-голодомору-США. Пр. о. Панчук представив короткий огляд діяльності Фундації Українського геноциду-голодомору-США. Він зазначив, що хоча поминання й відбувалися з 1948 року, а поточна місія та цілі Фундації були реалізовані в 1983 р., та Фонд був офіційно створений і зареєстрований в штаті Іллінойс завдяки зусиллям першого президента Фонду Миколи Міщенка в 2002 році. О. Панчука також указав, що ідею вистави Північно-американської прем’єри “Українського Реквієма” Євгена Станковича подав нинішній президент Фонду Микола Кочерга, який взяв участь у прем’єрному виконанні у Києві. 
Програма розпочалася з виступу Ансамблю бандуристок Північної Америки (WBENА) під орудою Оксани Родак-Луценко та Оксани Зелинської. Ансамбль виконав підбірку творів з основною темою страждань і втрат; підкреслюючи глибоку релігійну відданість українців до сім’ї і нації. У “Блудному сироті” (Яків Яциневич, лірник) тон вечірній події надала своїм емоційним проникливим виконанням одинадцятирічна солістка Анастасія Луценко. Це твір про пошуки сиротою свої матері. Завдяки своєму майстерному виконанню “Сину, качки летять” (Олександр Білаш), ансамблю вдалося емоційно заполонити слухацьку аудиторію переживаннями багатостраждальної матері, її смутком і горем, щастям і коханням, коли вона чекає на повернення сина. “Звуки степів” (Григорій Kитастий) нагадали про бурхливі події, які мали місце на родючих рівнинах України, зображуючи співіснування людини і природи на розлогих степах, вловивши подих легенького вітру крізь високі трави. Ніна Матвієнко, народна артистка України, у супроводі ансамблю виконала “Через широке поле”, емоційно передала зворушливий спів традиційно набожного лірника. У творі відображено звернення до Бога в годину народної скрути. Спів Ніни Матвієнко спричинив появі рясних сліз на очах у слухачів.
Усвідомлення Голодомору 1932-1933 рр. настало наприкінці 1980-х рр. До цього часу радянський уряд рішуче заперечував і приховував штучний голод в Україні, викликаний діями Москви. У 1930-х роках СРСР принаджувало іноземних журналістів, що позитивно відображали радянський уряд, нагороджуючи їх привілеями – розкішним місцем проживання і кращим доступом до радянських сановників. Іноземні журналісти повинні були залишитися в Москві, їм забороняли в’їзд в Україну і в області Північного Кавказу. Більшість журналістів дотримувалися цього, вони подорожували за межами Москви за умови, що їх супроводжували радянські чиновники і вони не протестували проти обмежень. Вальтер Дюранті з ” Нью-Йорк Таймс” був на теренах України і з навмисним обманом повідомив, що не було голоду; крім того, він приховав всі суперечливі новини британських журналістів. Інші ж журналісти зігнорували заборону на в’їзд і повідомили про Голодомор: Гарет Джонс, Малкольм Маггерідж, Ч. Чемберлін та Гаррі Ланг.
Джордж Вигінний пристрасно і вміло зіграв сцену з моновистави «Похована правда», в якій зображена звітність кілька журналістів, мозок яким промили радянці, які заперечують існування в Україні смерті та голоду. Однак СССР не міг приховати правду від усіх. У 1931 р. Гарету Джонсу, валлійському журналісту, було запропоновано працювати над дослідженням та написанням книги про Радянський Союз. Він здійснив поїздку в Радянський Союз разом з HJ Heinz II з династії харчової компанії і підготував щоденник, який, імовірно, містив перше вживання слова «голодує» по відношенню до колективізації радянського сільського господарства. У наступній поїздці до України Гарет Джонс повідомив про жах, який він бачив в Україні, і за це він був убитий у Маньчжурії.
Євген Станкович – лауреат найвищої нагороди України за творчу творчість – Державна премія Тараса Шевченка. У своїх перших творах Станкович проявив себе як себе композитор драматичного темпераменту, який не спричиняє емоційного ризику. Його вигадані поліфонічні текстури та медитативна ліричність нагадують барочну музику, а повноцінний вплив на очевидне пост-романтичну забарвлення дає музичне тепло та виразність. Його музика показує емоційну свободу, неперевершену технічну майстерність та гнучкість форми …
Ніна Матвієнко – всесвітньо відома українська співчка, народний артист України. Отримала Державну премію Тараса Шевченка. До її репертуару входять численні народні пісні, вона виступає у фільмах та по радіо. Матвієнко двадцять п’ять років була солісткою Українського державного народного хору. У даний час вона є членом фолкльорного тріо “Золоті ключі” та виступає з оркестром “Київська камерата” та Ансамблем старовинної музики Костянтина Чечені.
Стефан Шкафаровський був популярним солістом у численних симфоніях у США та Канаді, і повертається до Метрополітен-опера, щоб співати в «Мадам Баттерфляй». Він – лауреат премії Тито Гоббі від Фонду Рози Понселле. У Реквіємі Шкафаровський виступав як оповідач – читає текст Павличка – закликаючи згадувати ті роки голоду… нагадуючи про роботу на землі і те, що це означало для українців…
Друга половина ювілейного вечора була присвячена презентації північно-американської прем’єри «Українського Реквієм: реквієм за тими, хто помер від голоду в 1922, 1932-1933, 1946» (вірші Дмитра Павличко), присвячений жертвам Голодомору відомого композитора Євгена Станковича. Виконавці: Філармонія Каламазу (диригент Ендрю Келер), Фестивальний хор Kаламазу ім. Баха (диригент д-р Кріс Людва), Ніна Матвієнко та Стефан Шкафаровський (солісти).  
У спробі зрозуміти масштаби і глибину «Українського Реквієму» треба прочитати із нотаток маестро Ендрю Келера, який описує композицію в кожному русі таким чином: “… І ось щось особливо рухається, що в той самий рік після розпаду Радянського Союзу і Україна заявила про себе – нарешті, після багатовікового панування інших – як незалежної держави, відомий композитор Євген Станкович звернув увагу на написання Реквієму для жертв Голодомору. Реквієм з унікальним текстом від сучасного колеги поета Дмитра Павличка, який не ухиляється від проголошення істини про те, що сталося. Реквієм, який як-то тільки зараз, на цій виставі, отримує свою північно-американську прем’єру. Це надзвичайне дійство, оскільки це і твір мистецтва, і акт заповіту.
Реквієм Станковича існує в декількох межах одночасно – це переходи між парадоксами неоднозначності, композиційними техніками авангарду, які Станкович знав і використовував у першій частині своєї кар’єри, в той час як в основному спирався на простому словникові його пізнішої роботи; це втілює повну людську реакцію на трагедію, переходячи від благання до люті, від оплакування до прийняття; вона проникає між духовним світом, закликаючи православні співи і глибину віри, а також земні страждання від голоду. Перший з 15 взаємопов’язаних рухів, що виконувалися без паузи, починається з повної безтурботності: одна нота, що лунає з усіх кутів оркестру, забезпечує незмінне тло на соло-плач скрипки та висловлювання Амена з двох хорусів. Наступний рух проголошує силу Божу і моделює її також перкусіями в енергійних лініях, що піднімаються. Перша поява оповідача (Стефан Шкафаровський ) – проголошує текст Павличка – закликає нас пам’ятати ті роки голоду. Третій рух відкриває теплий бас-соло, оскільки він нагадує про роботу на землі і про те, що це означало для українців; але зі словами “за наказом сатани” страшний крик виникає з глибини хору і підштовхує музику до дисонансної фанфари. Остання молитва за Боже втручання припиняє рух. Наступні музичні канали – це народні ідіоми, помаранчеві застереженнями прониклих дерев’яних духових інструментів, щоб допомогти нам почути жахи, що трапляються в селах; за ним йде повернення до духовного споглядання. Шостий рух впливу демонструє нестримний рух “червоних прапорів” для вчинення та ігнорування їхніх злочинів.                                                                                                                                                                                Середина твору, буквально і емоційно, – це сопрано-соло, що рухається сьомим рухом; Станкович тут запроваджує менш прикрашений звук народної, а не оперної, співачки (Ніна Матвієнко). Її слова є словами вмираючої дитини, що просить матір, щоб вони могли знову зустрітися на небі. Друга половина Реквієму часто переглядає матеріал з першої, надаючи загальну детальну зчепність і своєрідну дзеркальну структуру. Восьмий рух бездоганний і починається зі скрипки-соло все більш жахливого відчаю; це призводить до безсловесного хору, який співає жалюгідну тему першого руху, а тривожні струнні ритми грають згори. Дев’ятий переглядає жахливу фанфару і початковий запит оповідача на згадку, тоді як десята частина нагадує музику дитячого голосіння під додатковою розповіддю. Ми повертаємось до молитовного споглядання у наступному русі, потім спокійний спогад на тему села (належним чином у короткочасному короткому русі, де оповідач (Стефан Шкафаровський) читає: «мовчки, як свічка, люди згоріли») і ще більш несамовитою повагою до Божої сили. Після одного остаточного дисонансу фанфари, чотирнадцятий рух – енергійна, ритмічно жива Алілуя – починається серйозно. Схоже на те, що це – закінчення твору, але Станкович, склавши його в перший рік, коли він був би вільним навіть визнати цю лють, різко повертається до місця пам’яті у фіналу. Алілуя відрізана криком від оркестру, але потім зустрічається з глибоким спокоєм. Хори співають слова “вічна пам’ять”, традиційне закінчення православної літургії-реквієму. У фінальному «Амінь», останнього з багатьох таких жестів, Станкович несподівано робить наголос на мажорний акорд – опромінену яскравість…” із Нотаток Ендрю Kелера (04-09-2018)
Від імені Генерального консульства України в Чикаґо і Фундації Українського геноциду-голодомору-США, ми висловлюємо подяку всім, хто взяв участь, сприяв, організовував і проводив заходи з нагоди 85-ої річниці-поминання Голодомору в Україні 1932-1933 рр.
Місія Фундації полягає у вивченні, навчанні, просуванні поінформованості та захисті від імені потерпілих та потерпілих, розповідаючи правду про цей геноцид та численні інші акти геноциду українського народу, здійснені імперською та радянською Росією.
Марія Коркач-ГРОШКО,
член правління Фундації Українського Геноциду-Голодомору-США,
доктор філософії
отець Мирон ПАНЧУК,
доктор філософії, член правління Фундації Українського Геноциду-Голодомору-США
 

Фото Олександра Янкового, Анатолія Муштука