«Згадайте нас — бо ми ж колись жили…»

0
690

Члени Фонду геноциду українського народу «Голодомор», українських організацій, парафіяни православного собору Св. Андрія УПЦ KП в Блумінґдейлі, Іллінойс, зібралися 17 травня 2018 року в ознаменування 85-ої річниці геноциду українського народу “Голодомор 1932-1933 років” на літію. Серед учасників була й  Ніна Матвієнко, всесвітньо відома українська співачка, лауреатка Національної премії України ім. Шевченка. Ніна Матвієнко поклала вінки до меморіалу “Геноцид українського народу «Голодомор»” та пам’ятника Героїв “Небесної сотні”.
 
На запрошення Миколи Кочерги, президента Фонду геноциду українського народу «Голодомор» – США панахиду в пам’ять про 10 000 000 жертв Голодомору і героїв, що загинули, захищаючи суверенітет і територіальну цілісність України, відслужив митрофорний протоієрей Віктор Полярний, секретар вікаріату Української православної церкви Київського Патріархату у США і Канаді. Присутній клір представляв різні конфесії Українських Православної та Греко-Католицької Церквов в діаспорі: о. Богдан Налисник, о. Анатолій Басараб, о. Ярослав Марикот, о. Микола Липко, о. Михайло Лещишин, о. Мирон Панчук, доктор філософії, о. Богдан Калинюк.   Співав хор парафії Св. Андрія УПЦ КП під орудою Тараса Руденка.
 
Після богослужіння о. Віктор Полярний привітав усіх присутніх і зазначив, що “… ми не можемо забути 10 мільйонів невинних людей, які постраждали та загинули від жахливої  смерті, насильницького голоду з боку Росії під час Голодомору 1932-1933 років… Ми не маємо право ані легковажити, ані забути тих з «Небесної сотні», хто зовсім недавно загинув під час Революції Гідності, і всіх захисників суверенітету та територіальної цілісності України, тих, що віддали своє життя за збереження свободи та незалежності України… Вічна пам’ять!”

 

Ніна Матвієнко звернулася до української громади з проханням згадати жахи Голодомору. Співачка нагадала всім, що “навесні 1933 р. смерть в Україні забирала 25 000 селян на день, половина з них – діти. Україна, яка була відома у всьому світі як житниця Європи, була розорена штучним голодом безпрецедентного масштабу… Він був розроблений Сталіним з наміром контролювати і приґнічувати український народ, позбавивши його основних потреб, необхідних для виживання. Смерть насильницьким голодом була реакцією на мирне, самодостатнє і незалежне українське селянство, що процвітало від достатку, накопиченого від господарств, і наважувалося протистояти колективізації. “Найболючіше описати те, що пережив український народ. Ми не можемо дозволити собі забути. Ми повинні передати жах та розповіді іншим людям так, щоб ми не стали свідками повторення Голодомору!”

19 травня 2018 року в ознаменування 85-ої річниці геноциду українського народу «Голодомор 1932-33 р.р.», Генеральне консульство України в Чикаго та Фонд геноциду українського народу «Голодомор» – США, Inc. виступили спонсорами північноамериканської прем’єри «Українського реквієму» авторства Євгена Станковича.
Серед виконавців: Ніна Матвієнко та Стефан Шкафаровський (солісти), Філармонія Каламазу (диригент Ендрю Келер), Фестивальний хор Kаламазу ім. Баха (диригент д-р Кріс Людва), Джордж Уайгінні (“Похована правда”) та ансамбль бандуристок Північної Америка (художні керівники Оксана Родак та Оксана Зелінська). Захід відбувся в театрі Гарріса в Чикаґо, штат Іллінойс.
За словами президента Фонду геноциду українського народу «Голодомор» Миколи Кочерги, “ми повинні зберегти пам’ять про цей український геноцид “Голодомор “, або історія буде повторюватися!”
 
Марія Коркач-Грошко,
доктор філософії, член правління UGFF-USA, Inc. та управи парафії Св. Андрія УПЦ КП