Архипастирський візит Патріарха Філарета в США

0
850

Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у супроводі Патріаршого намісника, митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія, голови Інформаційного управління Київської Патріархії, представника Київського Патріархату при Європейських інституціях архиєпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія та першого проректора КПБА протоієрея Олександра Трофимлюка прибув у м. Чикаго.
На летовищі Патріарха зустрів настоятель парафії св. Андрія Первозванного УПЦ КП в Блумінгдейл шт. Іллінойс протоієрей Віктор Полярний, секретар Вікаріату УПЦ КП в США та Канаді, голова Управи громади парафії св. Андрія Первозванного Іван Яресько, священики та представники громад Вікаріату.
14 вересня 2018 року увечері в Українському національному музеєві в Чикаго відбувся круглий стіл, присвячений 100-літтю Української Православної Церкви в Сполучених Штатах Америки.
На початку заходу з вітальними словами звернулися президент музею пані Лідія Ткачук та секретар Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США і Канаді протоієрей Віктор Полярний. З головною доповіддю перед численними слухачами виступив Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Наприкінці зустрічі Його Святість відповів на запитання присутніх.
15 вересня 2018 року Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав Генеральне консульство України в Чикаго. На прохання Генерального консула Лариси Герасько Святіший владика освятив будівлю консульства. Далі в ході дружньої та теплої бесіди Предстоятель УПЦ Київського Патріархату розповів про сучасний стан Православної Церкви в Україні у зв‘язку з очікуванням Томоса Вселенського Патріарха про автокефалію. На згадку про візит була зроблена спільна світлина.
Того ж дня Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав Свято-Покровський храм міста Чикаго. На церковному подвір‘ї свого архипастиря зустіли численні парафіяни на чолі з головою управи Дмитром Костюком, а настоятель протоієрей Анатолій Басараб, подавши хрест, запросив Предстоятеля очолити богослужіння.
Святіший владика у співслужінні митрополита Переяславського і Білоцерківського Епфіанія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія, професора протоієрея Олександра Трофимлюка та численного духовенства з Чикаго та околиці відправив молебень до Пресвятої Богородиці.
Завершилося богослужіння співом молитви за Україну. Далі парафіяни собору влаштували для патріаршої делегації та гостей святковий обід, під час якого протоієрей Анатолій Басараб звернувся до присутніх зі словом про столітню історію Української Православної Церкви в США загалом та історію Покровського собору зокрема.
Того ж вечора парафія святого апостола Андрія Першозваного міста Блумінгдейл, що є кафедральним собором Вікаріатства Української Православної Церкви Київського Патріархату в Сполучених Штатах Америки та Канаді, влаштувала ювілейний бенкет, присвячений 1030-літтю хрещення Руси-України та 100-літтю Української Православної Церкви в США. Урочистості очолив Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
Почалася святкова програма внесенням до зали американського й українського прапорів та співом гімнів обох держав.
З привітальними словами виступили голова Управи громади парафії св. Андрія Первозванного Іван Яресько, секретар Вікаріатсу УПЦ КП в США та Канаді протоієрей Віктор Полярний, представник дирекції Української федеральної кредитової спілки «Самопоміч» Віктор Войтихів, голова Фундації «Спадщина» Тарас Дрозд, Генеральний консул України в Чикаго Лариса Герасько.
Учасники бенкету мали можливість насолодитися виступами танцювального колективу «Горлиця» (керівник – член Спілки хореографів України ім. П. Вірського В‘ячеслав Тихонов), парафіяльного хору Свято-Андріївського собору (керівник – Тарас Руденко), бандуриста, лауреата конкурсів й учасника музичних фестиваліа в Європі й Америці Івана Шміла й паламаря Свято-Андріївського собору Олега Чорнія.
Про історичний шлях Українського Православ‘я та перспективи швидкого постання в Україні єдиної помісної Православної Церкви до присутніх звернувся Святіший Патріарх Філарет. Виступ Його Святості багаторазово переривався бурхливими оплесками.
Наостанок Патріарх нагородив багатолітніх парафіян собору церковними нагородами: орденами святого рівноапостольного князя Володимира ІІ ступеня – Івана Деркача, доктора Василя Трухлого та Тараса Кохно, орденами святого рівноапостольного князя Володимира ІІІ ступеня – Миколу Міщенка та Володимира Братківа. Завершився вечір співом духовного гімну «Боже, великий, єдиний…»
16 вересня Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет в ознаменування 1030-річчя хрещення Київської Руси-України звершив урочисту Божественну літургію в кафедральному соборі святого апостола Андрія Первозваного м. Блумінгдейл штату Іллінойс.
Під величний дзін дзвонів на паперті храму Предстоятеля Київського Патріархату зустрічали з квітами наймолодші парафіяни, а з хлібом-сіллю – голова управи Іван Яресько. У притворі собору настоятель храму протоієрей Віктор Полярний запросив Його Святість очолити богослужіння.
Святішому владиці співслужили митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, член Вищої церковної ради УПЦ Київського Патріархату протоієрей Олександр Трофимлюк та численне духовенство Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США і Канаді, зокрема секретар Вікаріату протоієрей Віктор Полярний, настоятель Свято-Софіївського собору м. Чикаго протоієрей Олексій Касперук, настоятель Свято-Троїцької церкви м. Бриджпорт протоієрей Олександр Двінятін, настоятель Свято-Троїцького храму м. Норт Роялтон протоієрей Роман Загурський, настоятель Свято-Покровського храму м. Чикаго протоієрей Анатолій Басараб, настоятель Свято-Миколаївської церкви м. Водсворт протоієрей Олег Шутак, настоятель Свято-Вознесенського собору м. Кліфтон протоієрей Олексій Гольчук, настоятель Свято-Миколаївської церкви м. Хомвуд протоієрей Борис Забродський, клірик Свято-Миколаївської церкви м. Хомвуд протоієрей Йосиф Гавлик, клірик Свято-Миколаївської церкви м. Хомвуд протоієрей Стефан Маккінес, клірик Свято-Софіївського собору м. Чикаго протоієрей Михайло Васенда, настоятель Свято-Покровської церкви м. Кліфтон священик Ярослав Яріш, настоятель Свято-Покровської церкви м. Фінікс священик Петро Мазепа, настоятель Свято-Андріївської церкви м. Норт Порт священик Олег Сацюк, клірик Свято-Андріївського собору священик Михайло Лещишин.
Богослужіння прикрашав майстерний спів великого хору парафії під керівництвом Тараса Руденка.
За розбудову помісної Української Православної Церкви в США Святіший Патріарх відзначив церковними нагородами активних парафіян Свято-Андріївського собору м. Блумінгдейл та церкви Покрови Богородиці м. Чикаго, зокрема Орден святого рівноапостольного князя Володимира ІІ ступеня отримав багатолітній голова управи кафедрального собору пан Іван Яресько.
Після літургії була відслужена панахида за спокій душ невинно убієнних голодом українців у 1932 – 1933 роках. У богослужінні також взяв участь декан околиці Чикаго УПЦ в США протоієрей Богдан Каленюк та духовенство Української Греко-Католицької Церкви: протоієреї Богдан Налисник, Мирон Панчук, Ярослав Мендюк, Олег Кривокульський та Сергій Ковальчук.
Відзначення 85 роковин Голодомору-геноциду продовжились біля пам’ятника загиблим під час великого голоду та в церковній залі Свято-Андріївського собору.
17 вересня Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив конференцію настоятелів та голів управ парафій Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в Сполучених Штатах Америки та Канаді.
На початку засідання протоієрей Віктор Полярний прозвітував про діяльність Вікаріату за останній рік.
У ході роботи конференції були заслухані доповіді про поточний стан та перспективи розвитку патріарших парафій у США.
Окрім того Архіпастир розповів присутнім про актуальні питання постання в Україні єдиної помісної Православної Церкви.
18 вересня Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет зустрівся із американським політиком-республіканцем, сенатором США від штату Огайо Робертом Портманом.
Предстоятель Київського Патріархату висловив подяку сенаторові за постійну підтримку України та вручив високу церковну нагороду – орден святого рівноапостольного князя Володимира ІІ ступеня.
Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет провів зустріч із екс- Віце-Президентом Сполучених Штатів Америки у 2009 – 2017 роках, відомим американським політиком Джозефом Байденом.
На початку зустрічі, яка пройшла у теплій і дружній атмосфері, Джо Байден наголосив на важливості постання в Україні єдиної помісної Православної Церкви для утвердження державності та висловив подяку Святішому владиці за його працю з поширення духовності в українському суспільстві, допомоги українському війську, боротьби з корупцією тощо.
У свою чергу Патріарх Української Церкви подякував Джо Байдену за багаторічну постійну підтримку України та нагородив його орденом святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІ ступеня.
Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав Посольство України в Сполучених Штатах Америки на запрошення Надзвичайного і Повноважного Посла України в США Валерія Чалого. Турботами Посольства була організована зустріч Святішого владики з українською громадою Вашингтона.
Посол привітав делегацію Української Церкви та побажав плідних результатів патріаршої візитації. На завершення свого виступу пан Посол нагородив Його Святість Почесною грамотою Посольства України в Сполучених Штатах Америки.
Під час заходу Патріарх Філарет розповів присутнім про сучасний стан Української Православної Церкви Київського Патріархату, про можливість постання в Україні єдиної Помісної Православної Церкви та перспективу визнання автокефалії Українського Православ‘я.
За плідну працю на користь Української Держави та Української Церкви Предстоятель УПЦ Київського Патріахату нагородив пана Валерія Чалого Орденом святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІ ступеня.
На честь архипастирського візиту Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета до США Посольством було влаштоване прийняття.
19 вересня Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав Державний департамент Сполучених Штатів Америки.ьТут Святіший владика за участю Посла України в Сполучених Штатах Америки Валерія Чалого провів зустріч із помічником Державного секретаря Сполучених Штатів Америки у справах Європи і Євразії Уесом Мітчелом, під час якої були обговорені питання підтримки України в забезпеченні свободи, демократії, вільного сповідування віри, відстоюванні територіальної цілісності, а також значення для національної безпеки України постання визнаної Вселенським Православ’ям незалежної єдиної помісної Православної Церкви тощо.
Оксана МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»
Фото: Олександр Федорчук, Петро Ковтун та прес-служжби Патріархії УПЦ КП