Забуттю не підлягає

0
1180

18-21 лютого 2014-го стали найкривавішими в історії Євромайдану — від куль снайперів загинуло 84 протестувальники. Найтрагічнішим було 20 лютого, коли було застрелено 48 майданівців. Відтоді ця дата указом Президента стала днем Героїв Небесної сотні. Загалом же, за інформацією Генпрокуратури, за весь час Євромайдану внаслідок зіткнень між протестувальниками і правоохоронцями загинули 104 активісти. Це офіційні цифри. Насправді воїнів Небесної сотні більше: хтось помер пізніше від отриманих травм, у когось не витримало серце, понад сотня майданівців зникла безвісти.

Останній звіт про розслідування вбивств на Євромайдані начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк робив торік у листопаді. Він повідомив, що опрацьовано і в процесі опрацювання 4 700 епізодів. Понад 15 тисяч осіб перевіряють щодо скоєння злочинів, 442 повідомлено підозру, 278 справ спрямовані до суду, під вартою перебуває 13 чоловік. За словами Сергія Горбатюка, були визнані винними 52 особи, стосовно них ухвалені обвинувальні вироки. Із них до позбавлення волі засуджено дев’ятьох. Щоправда, більшість вироків умовні або із відтермінуванням покарання… Водночас багато підозрюваних у розстрілах мирних протестувальників, не без допомоги українських судів, які обирали їм запобіжний захід у вигляді домашнього арешту чи з підпискою про невиїзд, втекли до РФ. Також, за словами керівника спецрозслідувань, суди часто затягують розгляд справ про злочини проти Євромайдану.

Що ж, історія та суд, який не керується земними законами, винесуть свої вироки вбивцям та тим, хто їх покриває. А Небесна сотня назавжди у пам’яті українського народу. Люди продовжують присвячувати безстрашним протестувальникам вірші, пісні. У ці сумні лютневі дні українці несуть квіти та свічки до меморіалів і стел з іменами загиблих майданівців. Знову лунає «Плине кача»…

Вшанували  героїв і українці Чикаго та передмість. У  православній церкві святого Андрія Первозванного в м.Блумінгдейл пройшла панахида пам’яті Героїв Небесної Сотні та покладання квітів до пам’ятника Героїв України, створеного скульптором Євгеном Прокоповим та архітектором Орестом Бараником в 2015 році.

Митрофорний протоієрей Віктор Полярний в сослужінні протоієрея Богдана Налисника (парафія св. Йосифа Обручника УГКЦ), протоієреїв Олексія Касперука, Анатолія Басараба, Ярослава Марикота, Миколи Липка та ієрея Михайла Лещишина звершив заупокійну панахиду.

Генеральний консул України в Чикаго Лариса Герасько виступила з палким словом.

Протоієрей Віктор Полярний  у своєму виступі сказав: «…вітаємо всіх тут присутніх, всіх громадян України, гідних нащадків великих прадідів, у чиїх жилах, за словами нашого Пророка Тараса Григоровича Шевченка, тече свята і чиста українська кров і правдивий дух героїчних змагань попередників українського народу! Пам’ятний День Героїв Небесної Сотні закарбований у наших серцях і офіційно встановлений Указом Президента України Петра Порошенка від 11 лютого 2015 року…Відзначаючи День Героїв України, ми повинні завжди пам’ятати нашу історію, найперше для того, щоби зробити з неї висновок, що до подвигу Героїв Небесної Сотні багато кращих дітей нашої Матері України поклали свої голови на жертовнику Державності України під час Визвольних змагань… В ці складні часи українського народу нашим найбільшим обов’язком стають виклики збереження єдності, братолюбства та державності України…»

Від Українського конгресового комітету Америки (УККА) виступив Ігор Дячун…

…19 лютого 2014 року кров’ю вписане в нашу історію. І поки українці виносили на щитах скривавлених побратимів, Росія вже доправляла в Крим «зелених чоловічків» та зброю на Донбас для «новоросії».

П’ять років тому ніхто не очікував, що система колективної безпеки, створена після кривавої Другої світової війни, буде брутально зруйнована, ще й у «найблагополучнішій» частині світу.

Тоді українці встояли — ціною тисяч життів найкращих, ціною титанічної праці волонтерів, єдністю суспільства, величезними зусиллями дипломатії, яка змогла залучити на бік справедливості світову спільноту. І ми боремося. Захищаємо не тільки себе, а й фактично увесь цивілізований світ, виклик якому кинув агресор, котрий постійно виношує плани повернення імперії, статусу «наддержави» та світового панування.

Оксана МОМЧИЛОВА,

«Українське Слово»

Фото Петра Ковтуна

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here