Наша діаспора. Хто кому має допомагати?

0
24

За приблизними підрахунками, сьогодні за межами України живе майже 20 мільйонів українців: нещодавні емігранти та нащадки українців, які виїхали на чужину десятиріччя чи сторіччя тому.

Як ставимося ми до своєї діаспори? Чи вважаємо, що держава повинна підтримувати українців за кордоном? Чи треба залучати їх до розбудови України? Відповіді на ці запитання дає дослідження, ініційоване Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» і проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

Одразу слід зауважити, що в цілому до нашої діаспори громадяни ставляться позитивно (67%). Однак науковці під час дослідження помітили, що відповіді мешканців заходу та центру України різняться з півднем та сходом. Так, більшу симпатію виявляють на заході та в центрі (77% і 74%). Відповідно на півдні та сході цифри такі: 57% та 52%. Також на заході та в центрі вдвічі більше бажаючих дізнаватися про життя діаспорян, ніж на сході та півдні.

Цікаво, що лише 30% вважають, що держава Україна повинна виділяти кошти для підтримки українських організацій за кордоном. Майже половина (49%) проти цього і 21% не визначилися з відповіддю. Однак на запитання: «Чи варто Україні залучати українську діаспору до вкладання коштів в економіку України?» 71% опитаних відповіли: «Так». І лише 14% думають, що не варто. 35% вважають, що Україні слід залучати українську діаспору до роботи в керівних органах державної влади. Однак майже половина (47%) проти цього. За регіональним розподілом думку про те, що Україні варто залучати українську діаспору до роботи в керівних органах, найменше підтримують мешканці півдня (лише 19%). Так само на півдні найменш зацікавлені в тому, щоб залучати українську діаспору до навчального процесу в Україні. Однак загалом українці виявили зацікавленість у цьому — 57%.

І ще більше (75%) опитаних вважають, що Україні варто залучати українську діаспору до популяризації України за кордоном. Що стосується країн, з якими мешканці України асоціюють українську діаспору, то кожен другий респондент назвав Канаду (53%). На другому місці опинилася Польща (38%), на третьому — США (35%). До п’ятірки увійшли також Італія (19%) та Росія (18%).

Слід зауважити, що загалом населення України демонструє незначний інтерес до питань, пов’язаних з українською діаспорою: виявляють зацікавлення тільки 23% опитаних, натомість майже три чверті (73%) швидше не цікавляться або взагалі не цікавляться діаспорою. Ще 4% опитаних не визначилися з відповіддю на це запитання.