Забуттю не підлягає

0
298

Суботнім ранком у Пармі заходом Українських злучених організацій Огайо (УЗО) відбулася панахида за жертвами, штучно створеного радянським урядом, Голодомору в Україні 1932-1933 рр.

Заупокійну службу очолив правлячий архієрей Пармської єпархії УГКЦ владика Богдан Данило. Єпископу співслужили: парох УГКЦ ап. Петра й Павла (Клівленд) протоієрей Дмитро Гановський, настоятель парафії св. Володимира УПЦ в США (Пармі) протоієрей Іван Наконечний, його співслужитель протоієрей Михайло Гонтарук, ректор катедри св. Йосафата УГКЦ в Пармі протоієрей Володимир Грицюк, настоятель парафії св. Трійці ПЦУ в Норт Роялтон протоієрей Рман Загурський, протоієрей УГКЦ Святослав Дітчук та протодиякон Ігор Махлай (парафія св. Володимира УПЦ в США).

Цьогоріч до вшанування пам’яті замордованих голодом невинних дітей та людей різного віку долучилися також конгресмен штату Огайо Jeff Crossman та голова міської ради міста Парми Sean Brennan.

Розпочинаючи свою доповідь, доктор Юрій Яськів наголосив, що цей щорічний захід ми робимо не для того, щоб комусь докорити, або зробити комусь якесь зло. Ми виливаємо біль нашої української душі, ми намагаємось донести усьому людству і передати майбутнім поколінням те, на що здатна і  сьогодні агресія злочинної московської влади.

Джеймс Мейс (18.02.1952—3.05.2004 рр.) — американський історик і по-літолог, завдяки дослідженням якого світ дізнався про голодомор в Україні, писав, що

питання голодомору є центральним питанням не лише історії України, воно має універсальне значення для всіх істориків світу, які вважають, що людство — це велика родина націй, народностей, етносів, що знищення або ослаблення будь-якого народу веде до кризових явищ у духовному, економічному, культурному житті всієї світової цивілізації. Тому питання штучного голоду в Україні на початку 30-х років невід’ємне від питання порушення прав людини, народу, воно підпадає під категорію злочинів проти людяності і людства.

Чому саме Україна? Тому що вона мала більше населення, ніж решта, разом узятих, неросійських республік. Тому що вона мала великий досвід національно-визвольних змагань. Ворогом номер один для Сталіна і його оточення був не тільки український селянин чи український інтелігент. Ворогом була Україна як така. Проти неї Сталін вів у 1932-1933 рр. неоголошену війну, кинувши сюди весь наявний військовий, поліцейський, політичний та економічний арсенал.

У програмі заходу активну участь узяли учні трьох українських шкіл Парми.

Студенти читали вірші про геноцид-Голодомор в Україні та уривки з Прокламації, що передав губернатор штату Огайо Mike DeWine.

Після того до Меморіального пам’ятника Жертвам Голодомору, віддаючи шану знищеним землякам, поклали перев’язаний чорною стрічкою вінок пшеничних колосків.

Голова УЗО Марта Ліщинецька висловлює щиру подякутим, хто брав участь в організації та проведенні цього заходу.

Алекс ФЕДОРЧУК,
Парма (Огайо), США