Пам’ять про жертв Голодомору

0
449
Фото Христі Чайковської

Українська громада на Флориді щорічно в листопаді вшановує пам’ять жертв Голодомору-Геноциду 1932-33 рр. В українських церквах відправляється панахида за убієнних голодною смертю людей в Україні. Організовуються виставки книжок та інших матеріалів про Голодомор в місцевих бібліотеках, провадяться лекції на тему Голодомору в американських школах для студентів середніх шкіл. Висилаються листи до губернатора Флориди проголосити листопад «Місяцем пам’яті українського Геноциду».

Першого листопада членки 56 Відділу Союзу Українок Америки в Норт Порті, Фл.,гідно відзначили 90-ту річницю Голодомору на своїх місячних сходинах. Було виставлено книжки відомих американських авторів, які писали про Голодомор (Robert Conquest; James Mace;Anne Applebaum; Timothy Snyder;Gareth Jones)  та підручники для середніх шкіл.

Сходини відкрила голова 56 Відділу Богдана Пужик і передала слово Вірі Боднарук. На столику, застеленим чорно-білою вишивкою, стояв інкрустований хрест, колоски у чорних вазах та 3 свічки, які засвітила Неля Лехман.

Заки почати програму про Голодомор, було згадано про важну подію 1 листопада 1918 р.— проголошення ЗУНР у Львові. Вірш  «В День першого листопада» Спиридона Черкасенка виконала Оля Бабчук.

У слові про Голодомор-Геноцид, жахливу трагедію українського народу, було згадано, що 10 500 000 невинних людей були знищені московським комуністичним  режимом. Цей Геноцид було замовчано на довгі роки в Україні.

Але з проголошенням Незалежності України появилися спомини очевидців Голодомору. Поетеса Антоніна Листопад з Луганську написала зворушливі вірші очима голодуючих дітей. Один вірш «Біла молитва братика» прочитала Леся Попель.

В 2008 році учителька середньої школи в Чикаго Люба Маркевич відвідала 9 міст в Україні, щоб зібрати враження дітей про Голодомор, які виросли вже в Незалежній Україні. Ці враження , висловлені в малюнках або описані словом, вийшли в двох мовах під заголовком «Голодомор очима дітей-Holodomor through the eyes of a child» і були видані Українським інститутом модерного мистецтва в Чикаго. Враження учениці з Полтавщини Валентини Василенко прочитала Галя Ліснича.

Під сучасну пору «U.S. Committee for Holodomor Awareness”  розпочався  конкурс для учнів середньої школи (high school grades 9-12) на тему Голодомору, який триватиме до квітня наступного року.

Віра Боднарук,
56 Відділ СУА,
Норт Порт, Флорида