ПРОВІДНА НЕДІЛЯ: МОЛИЛИСЯ ЗА ТИХ, ХТО НЕ З НАМИ

0
429

Минулої неділі в катедрі святого Андрія Первозванного Української Православної Церкви Київського Патріархату у Блумінгдейлі традиційно відзначили Томину неділю. З проповіді секретаря Вікаріату УПЦ КП в США та Канаді, настоятеля катедрального храму святого Андрія Первозванного митрофорного протоієрея о. Віктора Полярного парафіяни і прихожани довідались чимало цікавого й повчального.
Споконвіків в Україні тиждень після Великодня називають Провідним, або Поминальним. Родини збираються на кладовищі, аби помолитися за близьких, які відійшли у вічність. У кожному регіоні з цим святом пов’язані свої звичаї. Але єднає усіх в цей час віра у воскресіння та життя вічне.
Християни називають період поминання мертвих по-різному, наприклад, Антипасха (означає замість Пасхи), або Хомина неділя. Названа вона на честь невіруючого апостола Хоми, який не повірив, що Христос воскрес, поки не побачив і не переконався особисто. Тільки після цього апостол навернувся, став великим проповідником і загинув мученицькою смертю за віру в Індії. Антипасха — це перша неділя після Пасхи, що завершує Світлий тиждень і Богослужіння якої звеличує подію явлення Ісуса Христа святим апостолам на восьмий день після Його воскресіння та утвердження у вірі святого апостола Хоми. Тому вона ще називається Неділя оновлення, Нова неділя, Провідна неділя, Біла неділя, Дарча неділя. На Волині вона називається «Гробки», «Могилки». Та церковна назва цієї неділі найпоширеніша в Україні — Проводи.
Більшість ритуалів тижня після Великодня пов’язані з померлими. Потрібно щиро молитись за небіжчиків. Хоч Проводи тривають цілий тиждень, дехто (наприклад, родичі, які живуть далеко) запрошують священика правити на могилах рідних одразу після Великодня. Це не вважається порушенням. У різних місцевостях України великоднє поминання померлих відбувається в різні дні — у неділю, понеділок чи вівторок. Але в основному священики правлять на могилах та скроплюють їх свяченою водою саме у наступну після Великодня неділю. У цей день українці провідують могили своїх близьких і рідних.
У Провідну неділю на кладовище приходять всією родиною. За поминальним обідом родичі повинні згадувати хороші справи рідної людини. Голова родини зазвичай промовляє: «Дай нам, Боже, довго на цім світі проживати, в добрім щасті панувати, а померлим — щастя Божого діждати!»
* * *
У Блумінгдейлі, після служби Божої, в день Проводів священики й парафіяни святого Андрія Первозванного Української Православної Церкви Київського Патріархату з корогвами, хрестами, свічками й образами, співаючи, пішли на цвинтар, де було відправлено загальну панахиду. Далі родичі запрошували ієреїв на могили своїх предків, щоб відслужити там короткі молебні-панахиди.
Оксана КУШІЦЬКА-МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»,
Блумінгдейл