«Біженка», історія однієї евакуації

0
447

Юлія Матту, українська письменниця і журналістка на початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України переїхала до Італії.

Це не була запланована сімейна подорож, це була справжня евакуація. Не маючи планів, куди їхати, Юлія вивозила своїх дітей і собаку з Київської області, спочатку на захід України, потім до Польщі і аж потім до Італії.

«Я звичайно ж люблю Італію, але я ніколи не планувала дістатись туди у такий страшний спосіб, в переповнених потягах, ночуючи де прийдеться і в стані постійної тривоги. Не за себе, лише за свою сім’ю», – згадує Юлія найнебезпечнішу поїздку в своєму житті.

«Як і багато українців, виїхала в перший день повномасштабного вторгнення. Раніше я б ніколи на таке не наважилась, але 24 лютого діяла на автоматизмі. Я автоматично вийшла з дому після перших вибухів. Не знаю, як я вчинила б, якщо була б сама та 24 лютого мною керували суто материнські інстинкти, а страх невідомої дороги був не таким сильним, як страх лишитись у небезпеці.

Я почала писати книжку вже тоді, коли оселилась в Італії, мені хотілось все заново переосмислити, подивитись з боку на себе і на свої вчинки. Чи я була права, що залишила країну і не лишилась її захищати, як багато жінок. Але з часом все таки я зрозуміла, що вчинила правильно.

В Італії я заснувала волонтерську організацію, роблю все, що тільки можна, аби допомогти моїй країні звідси. Про синдром врятованого, от про що я хотіла написати. Це коли тобі погано в теплій Європі через те, що в твоїй країні щодня гинуть невинні люди. Про те, що можна бути патріотом, де б ти не був. Про те, що людська психіка має свій ліміт і треба прислухатись до себе і жаліти себе, адже ти мама дітей, які мають вирости достойними громадянами країни.

Я писала про Італію і її вклад в перемогу Україні, не про Італію, як державу в цілому, а про кожного свідомого італійця, який щомісяця віддає трохи грошей із своєї зарплатні і пенсії, щоб на фронті хлопці спробували панеттоне, щоб діти переселенців отримали солодощі, літні люди отримали гуманітарні набори , зараз в Україні дуже важко жити всім.

Моя історія одна з мільйонів, але, не зважаючи на це, вона не втрачає своєї важливості і актуальності».

Книжка «Біженка» виходить з друку в кінці травня 2023 року в харківському видавництві «Відкриття». Придбати книгу українською мовою можна на сайті видавництва https://litera-v.com.ua/.

Юлія Семиряд