ОДНА НАЦІЯ – ОДНА МОВА

0
392

Згідно  статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська. З огляду на складну історію становлення української державності та розвитку української мови, а також на те, що українську мову вважає рідною переважна більшість населення України (67,5 % населення України за даними перепису 2001р.), Конституція визнає державною саме українську мову. Прикро, що на 21 році існування незалежної України влада вирішила,  що громадяни України повинні розмовляти іноземною мовою.
Звісно, з цим миритись не можна. 7 червня під патронатом Українського конгресового комітету Америки було створено Всегромадський комітет захисту української мови. А 17-18 червня у багатьох містах Північної Америки пройшли мітинги на оборону державної мови в Україні. Такі акції–протести відбулися вже у багатьох європейських країнах.
17 червня українська діаспора у Чикаго рішуче виступила проти прийнятого у першому читанні законопроекту “Про основи державної мовної політики”, вимагаючи не допустити прийняття закону в цілому. На велелюдному мітингу виступили представники багатьох українських діаспорних організацій Чикаго, священики, молодь та усі, хто хотів висловити своє рішуче “ні” нарузі над Конституцією України. “Ні” закону, який дозволяє батькам учнів шкіл та вищих учбових закладів  обирати мову для навчання своїх дітей. Чи  може майбутня українська інтелігенція бути російськомовною? З оцінкою ганебного закону про мови, прийнятого в першому читанні та з закликами об’єднатись у протистоянні антиконституційним діям влади, сказали своє слово о. Олег Кривокульський, Олесь Стрільчук, Олег Караван, Марія Климчак, Ростислав Гриньків, Христя Верещак, Ігор Худик, Святослав Липовецький, Юрій Мельник, о. Михайло Мельник, о. Микола Бурядник, Віра Боднарук (голова оргкомітету), Павло Бандрівський (модератор) та ін.
Ігор Худик у своїх виступах докладно проаналізував ганебну сутність законопроекту, прийнятого в першому читанні. По-перше, українофобський закон розпалює міжнаціональну ворожнечу, провокує до територіального протистояння, є спрямованим на федералізацію країни, яка несе неминучу загрозу територіальній цілісності держави Україна. По-друге, внаслідок цілковитого впровадження даного закону, українська мова буде геть-чисто витіснена із усіх сфер життя, що спровокує повний занепад українського книговидання, кіноіндустрії, інформаційного, культурного, мистецького та науково – освітнього простору України, узаконюється цілковите витіснення української мови із адміністративно-правового вжитку. По-третє, є черговим кроком існуючої влади в плановій здачі стратегічних інтересів нашої держави на догоду сусідній Росії, керівництво якої не приховує своїх імперських  зазіхань на суверенність та незалежність України і прагне втягнути Україну у сферу свого впливу, закриваючи таким чином питання євроінтеграції України. По-четверте, даний законопроект нероздільно пов’язаний із повним згортанням українських культурних, освітніх і незалежних організацій та установ у сусідній Росії, дає “зелене світло” для розбудови так званого “Руского міра”. По-п’яте,. є відвертою наругою над пам’яттю мільйонів українців, які систематично і масово винищувались на теренах центрально-східної і південної України через свою національну приналежність. І насамкінець, провладна олігархічна верхівка, спекулюючи на результаті багатовікової культурної і мовної експансії східних регіонів України, даним законом намагається відволікти увагу своїх виборців від нагальних соціально-економічних проблем і штучно привернути до себе увагу напередодні виборів до ВРУ.
Отже, прийшла пора об’єднатись з своїми побратимами в Україні і цілому світі та стати до оборони національних інтересів, висловити всенародну недовіру існуючому уряду і президенту.
Отець Микола Бурядник у своєму  виступі – настанові наголосив на важливості виховання дітей в українському дусі і підтримці українських шкіл на теренах Америки.
Заступник голови осередку прихильників ВО “Свобода” в США Ростислав Гриньків зачитав на мітингу звернення голів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської обласних рад Олега Панькевича, Олексія Кайди та Олександра Сича щодо мовного законопроекту Колесніченка–Ківалова, де сказано: «Авантюрна законодавча ініціатива Колесніченка–Ківалова брутально порушує Конституцію України, загрожує цілісності Української держави. Вона є відвертим наступом на права українців, злочином проти української нації…»
Ми зобов’язані захистити нашу мову, бо у ній – запорука подальшої перспективи української нації, української держави. На мітингу головою оргкомітету Вірою Боднарук була зачитана резолюція від Всегромадського комітету захисту української мови, підписана усіма українськими громадськими організаціями і установами, парафіяльними структурами, ЗМІ, школами, музеями Чикаго та передмість, а також усіма, кому не байдуже майбутнє України.                                    
Наталія ПОДОЛЬЧАК,
«Українське Слово»,
Чикаго