Луганський «Барвінок» – улюбленець венгожів’ян

0
417

Вже дев’ятнадцятий раз юні артисти з України, Польщі, Білорусі, Естонії, Литви, Росії, Туреччини та Угорщини заполонили три повні дні у Венгожеві. Молоді артисти захоплювали це курортне містечко в п’ятницю та останніми вихідними червня, приїхавши на Міжнародний фестиваль дитячих і молодіжних колективів національних меншин. Головним організатором престижного заходу було Товариство інтеґрації і культурного розвитку національних меншин у Польщі «Черемош», яким керує ініціатор фестивалю Володимир Денека, а співорганізатором – Венґожівський центр культури. Свято проходило під почесним патронатом сенатора РП Марека Конопки і вармінсько-мазурського воєводи Маріана Подзевського.
Понад 300-особовий колектив юних артистів у всій своїй красі показався венгожів’янам останньої червневої п’ятниці, проходячи в різнонаціональних і різнобарвних костюмах вулицями районного містечка. Опісля артисти запрезентувалися на площі Волі, яка на три дні стала центром подій фестивалю. Першого дня на сцені виступив і перший гість фестивалю – Національний ансамбль народного танцю «Барвінок» з Луганська, який потрапив до Венґожева завдяки фінансуванню від Національного центру культури Польщі в рамках програми «Польсько-український обмін молоддю». Тут «Барвінок» став своєрідним героєм та улюбленцем фестивалю. Майже до останньої хвилини не було відомо, чи колектив прорветься з охопленої війною Луганщини. Прорвався-таки. Діти розповідали, як це їм вдалося. Їх не хотіли випустити з Луганська автобусом. Довелося удатись до хитрощів. Молодь посадили в поїзд, що прямував на Київ, а автобус порожняком вирушив у напрямку столиці. Щойно там відбулася пересадка і вже спокійніша, хоч виснажлива, дорога до Венґожева.
 «Барвінок» виконує циганський танець«Виїхати було важко, поїздка була під загрозою, – підтверджує художній керівник луганського ансамблю Володимир Дольчук. – На той час, коли ми виїжджали, у нас в Луганську не було Національної гвардії, не було Збройних сил України, а були якісь чужі з автоматами. Люди по-різному їх називають: то бойовиками, то сепаратистами, то ополченцями».
Неспокій за долю рідних, близьких і друзів не полишав луганчан протягом усього фестивалю і танцювальних майстер-класів, у яких вони брали участь спільно з венґожівським ансамблем українського народного танцю «Черемош».
Другого дня фестивалю учасники концертували просто на вулицях міста, у різних його закутках. Луганському «Барвінкові» випало на долю виступати навпроти Управи міста і ґміни Венґожево. Юні артисти несли напис «Україна», але деякі туристи і так не одразу здогадалися звідки цей колектив. Опісля був концерт на площі Волі. Почесним гостем другого дня міжнародного свята знову був український колектив – рокова група «Херсон» з Ольштина.
Неділя стала останнім днем фестивалю. Він закінчувався ґала-концертом, який починали польським танцем «Ходзони» спільно луганський «Барвінок» та венґожівський «Черемош». Вони також і закінчували ґала-концерт, разом відтанцювавши під гарячі оплески публіки найвідоміший український танець «Гопак». Польську меншину в Україні представляв у Венґожеві танцювально-вокальний гурт «Волинські соловейки» з Луцька під керуванням Петра Милогородського, який показав гарну українсько-польську програму.
Однак перед тим, як артисти заполонили сцену, відбулася церемонія вручення нагород учасникам фестивалю. Нагороди вручали сенатор М. Конопка, воєвода М. Подзевський, бурґомістр Венґожева Кшиштоф Півоварчик. Ніхто не залишився поза увагою. Двоє наймолодших учасників свята, вже згідно з традицією цього фестивалю, одержали від воєводи М. Подзевського велосипеди. Це були п’ятирічна Марія Шебідевич з татарського ансамблю «Бунчук» та семилітній Дем’ян Крупа з ансамблю «Черемош».
Черемош» у танці «Венґожівські забави»Фестиваль загалом став творчим явищем, але при нагоді слід відмітити ще одну подію міжнародного свята. Сенатор М. Конопка оприлюднив, а бурґомістр Венґожева К. Півоварчик підтвердив, що від цього року фестиваль занесено до календаря імпрез Управи міста і ґміни Венґожево, що означає значне і постійне дофінансування цього престижного міжнародного заходу. Найбільше радів такому рішенню В. Денека, який уже майже двадцять років керує цим фестивалем, але щораз важче було здобувати на нього кошти. Були навіть хвилини зневіри. «Рішення радних Венґожева надихає всіх на подальшу діяльність і дозволяє оптимістичніше глянути на майбутнє цього заходу, – стверджує В. Денека, – а вже, з певністю, на заслужений ювілей, 20-річчя, яке за неповний рік».
Степан МІГУС
Фото автора