Українська молодіжна громада Молдови святкує 10-річчя

0
413

Ми часто чуємо: «Молодь – наше майбутнє». Це говорить про те, що молоді люди прагнуть зробити свій внесок у розвиток країни. Протягом 10 років юнаки та дівчата Асоціації Української Молоді Молдови «Злагода» приймають активну участь у життєдіяльності країни! Про успіхи організації, зв’язки з історичною Батьківщиною і всередині діаспори, перший інформаційний портал та перспективи розвитку асоціації, розповів її керівник – Дмитро Лєкарцев.

– Дмитро, пройшло 10 років з того часу, як була заснована перша українська молодіжна організація в Молдові. Розкажіть, як виникла ідея?
– Одного разу я був присутній на заході Союзу польської молоді в Молдові і був приємно здивований, що в нашій країні є такі молоді люди, які поважають культуру, традиції і мову свого народу. Мене вразило, що в Молдові існують молодіжні етнокультурні організації.
Я – українець, і з повагою ставлюся до мови, культури і традицій своїх пращурів. Дуже добре пам’ятаю період становлення українських громадських рухів у Молдові, які проходили спочатку 90-х на тлі різних міжетнічних «пристрастей» і непорозуміння у тому, кому і для чого потрібна українська мова, культура тощо. Будучи активною людиною, я хотів брати участь у розвитку української молодіжної організації, але після довгих пошуків зіткнувся з тим, що в нашій країні її немає. Було прикро, що українську молодь в Молдові ніхто не підтримує. Думка про те, що ситуацію треба виправити не покидала мене.
У 2004 році з’явилася ініціативна група, чисельністю 40 чоловік, яка складалася з моїх однокласників й однокурсників. Пізніше, до нас приєдналися студенти з інших ВНЗ та студенти з України, які навчалися за програмою обміну. Це була група молодих людей, які займалися взаємодопомогою та реалізацією спільних культурних заходів. Коли ми усвідомили, що українська молодь – це не тільки ресурс для збереження культурної спадщини, а, насамперед, категорія, яка стикається в повсякденному житті з різними проблемами, то вирішили офіційно зареєструвати організацію, яка надасть підтримку і допомогу молоді. З цією ідеєю ініціатори прийшли в Українську громаду Молдови. Її голова Микола Костянтинович Олійник підтримав нас, і незабаром з’явилося молодіжне крило Української громади «Злагода». У 2005 році Асоціація української молоді Молдови «Злагода» була зареєстрована в Міністерстві юстиції.
Так, після реєстрації організації, ми зайнялися збільшенням соціальної активності молоді на регіональному та національному рівнях, неформальною освітою в царині прав людини і національних меншин, розвитком міжкультурного діалогу з молодими представниками інших етнічних груп і т.д.
– У народі кажуть, що починати завжди складно. З якими труднощами Вам довелося зіткнутися?
– По-перше, це відсутність досвіду, доводилось вчитися методом проб та помилок. Відсутня елементарна моральна підтримка. Але, як кажуть, все, що нас не вбиває – робить нас сильнішими. Ми побачили, що в роботі інших етнокультурних організацій «радянського типу» є свої недоліки, усвідомили неспроможність даної моделі і, як вся прогресивна молодь, почали вчитися і розвивати роботу неурядової організації. Це був вихід, завдяки якому ми існуємо протягом 10 років, вже виросло не одне покоління членів організації.
– Розкажіть про найголовніші досягнення 10 років існування організації?
– Протягом цього часу «Злагода» реалізувала безліч проектів, сказати які з них основні – складно, тому що кожен з них по-своєму важливий. Але, якщо говорити про найвдаліші: Впровадження міжнародних стандартів багатомовної освіти для національних меншин у системі освіти Республіки Молдова, Молодь за демократію, поліетнізм та реінтеграція Молдови, Молодь за мир та вирішення конфліктів, Давай голосувати, Вчимося жити разом, Віра лікує, Школа молодих дипломатів, ЄС- Про-Актив, Підтримка свободи слова та доступу до інформації для українців у Республіці Молдова тощо. Реалізація будь-якого проекту – це крок до вирішення існуючої проблеми. «Злагода» імплементувала проекти освітнього, культурного і соціального характеру, а також ряд проектів, які спрямовані на розвиток міжкультурного і міжрелігійного діалогу серед молоді в Молдові.
У своїй роботі ми приділяємо особливу увагу освіті та інформуванню молоді, тому що відчуваємо свою відповідальність у формуванні та підготовці нового покоління молодих лідерів, українців Молдови. Сьогодні в Молдові діють 4 філії організації у м. Ришкани, Єдинці, Брічани і в с. Нагоряни. Щорічно, лідери та представники філій проходять тренінги з написання проектів, менеджменту, працюють з пресою та органами державного і місцевого управління, а також, реалізують низку локальних проектів у місцях компактного проживання українців.
Доброю традицією для нашої організації стала благодійна акція «Подарунок від Святого Миколая», у рамках якої ми допомагаємо дитячим садкам в місцях компактного проживання українців на півночі Молдови.
Не можу не згадати про найголовніше досягнення, що змінило моє життя. Завдяки організації я познайомився з неймовірною дівчиною Мариною, яка стала моєю дружиною і подарувала мені чудову доньку Аліку.
– Події 2014 року в Україні якось вплинули на українців Молдови?
– Українці Молдови погано інформовані про життя діаспори в усьому світі, про політичні, економічні, і соціальні процеси в Україні, ситуації в зоні АТО та Криму.
Ні для кого не секрет, що в РМ домінують російські ЗМІ, які від початку Майдану вели інформаційну війну проти українців. Суспільство розділилося на тих, хто підтримує Україну і тих, хто засуджує. Безумовно, люди не винні у тому, що немає об’єктивної інформації.
Асоціація української молоді розробила проект – ukrainians.md, який став відповіддю на дезінформування. Протягом останніх 7 місяців ми щотижня випускали дайджест, вели блог і сайт, а один раз на два місяці видавали друковану версію Ukrainians.md.
– Ви також є першим віце-председателем Всесвітнього конгресу українських молодіжних організацій (ВКУМО). Чим займається ВКУМО, і наскільки активно молоді українці Молдови беруть участь у його діяльності?
– ВКУМО – це координаційний центр, який об’єднує та координує українські молодіжні організації в діаспорі. Щорічно в серпні, члени нашої організації беруть участь у Форумі української молоді діаспори, який проходить в Україні.
Протягом останніх трьох років, близько 150 членів нашої організації займалися моніторингом виборів в Україні в якості міжнародних спостерігачів від Світового Конгресу Українців. За цей період близько 40 членів організації взяли участь в освітніх тренінгах, які були реалізовані ВКУМО в Португалії, Швеції, Чехії, Румунії, Словаччини, Болгарії, Естонії та інших країнах ЄС, де проживає українська діаспора.
– Дмитро, поділіться планами на майбутнє. Ви плануєте продовжувати працювати в молодіжній громадській організації?
За 10 років склалося певне розуміння проблематики українців Молдови в галузі культури, освіти, інформування, володіння рідною і державною мовами, необхідності юридичної та соціальної підтримки. У 2015 році ми будемо працювати над створенням Ресурсного центру для українців Молдови. Плануємо поліпшити кооперацію з профільними Міністерствами України в галузі культури та молоді.
Ми, як представники громадянського суспільства РМ, будемо більше приділяти уваги реалізації законодавства в галузі прав людини та захисту національних меншин. Якщо ти українець – це на все життя!!!
Чим я буду займатися далі – час покаже. Але я точно знаю, що громадську діяльність, пов’язану з українцями Молдови – не покину ніколи!
За матеріалами: Ukrainians.md