Єднаймося, борімося!

0
479

Не втратили своєї первозданної актуальності рядки з Четвертого універсалу Центральної Ради, підписаного 22 січня року 1918-го: «Однині народ український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду».
Того далекого морозного дня, коли була проголошена суверенна і незалежна держава — Українська Народна Республіка, в душі і серця людей сама доля захлюпнула омріяне здавен ярове божественне тепло — тепло Єдності і Свободи.
Уже рівно через рік — 22 січня року 1919-го — завершився сам процес об’єднання України, підготовка до якого тривала з часів Київської Русі, а може, й раніше.
А хіба не є нині злободенним гіркий докір безіменного автора «Слова о полку Ігоревім» тодішнім князям (і нинішнім — владу і депутатські мандати імущим): «Це ви розбратами і смутою до нас на Русь поганих навели»?..
 Заходами Громадського комітету в південно-західній Флориді День соборності України  відзначили в Українському осередку ім. св. Андрія в Норт Порті. Після внесення прапорів українськими-американськими ветеранами під проводом полковника Романа Рондяка та Євгена Томашоского всі присутні заспівали американський та український гімни.
Свято відкрила голова Громадського комітету Романа Ґуран та запросила Ореста Білоуса проводити програму.
    В настрій свята увела присутніх Ліда Михалович, декламуючи вірш Володимира Переяславського «Дзвони в Україні». А ведучий свята Орест Білоус представив головного доповідача свята гостю з Детройту  Віру Андрушків. Пані Віра, віце-президент Фундації «Україна-США» та голова Окружної управи Союзу українок Америки в Детройті, надзвичайно цікаво представила тему «Незалежність та Злука земель 1918-19 рр.» Слухачі із захопленням слухали доповідь про події 1918-19 рр., які були ілюстровані прозірками при помочі Анни Мацілинської.
    Об’єднаний хор Норт Порту під диригентурою Люби Д. Інґрем, виконав «Ой, у лузі червона калина» С. Чарнецького та  «О Україно, о люба Ненько» М. Вороного.
Остап Мацілинський виконав зворушливий  «Вірш з Майдану» О.Корабель, який нагадав про сучасну боротьбу українського народу за свою територію на сході України.
    На закінчення програми всі присутні відспівали разом з хором «Боже великий, єдиний». А при каві і солодкім ще довше продовжували спілкуватися з Вірою Андрушків про сучасні події в Україні.
До успіху свята причинилися члени Громадського комітету Рома Ґуран, Віра Боднарук Анна Мацілинська, Анна Марія Сусла, Галя і Віктор Лісничі, Євген і Дарія Томашоскі, Клара Шпічка та Ненсі Возна. На пам’ятку про свято залишилася гарно опрацьована Анною Мацілинською програмка.
…Безвісний автор «Слова о полку Ігоревім» писав: «А наразі, други-браття, шануймося, єднаймося, тисячники ви українські! Пам’ятаймо, що нам ще потрібно будувати Державу — усім на славу! Слава Богу, Слава Україні, Слава Героям!»
Без такої всенародної єдності й такого взаємного шанування справжньої повноцінної Соборності не досягнути, кого б не вибрали черговим всеукраїнським «князем».

Віра БОДНАРУК,
співголова Громадського комітету в Норт Порті (Флорида),
професор