Іван Франко – велет духу

0
551

Українська громада в південно-західній Флориді гідно відзначила 160-річчя великого сина України — Івана Франка. Вшанування відбулось Українському релігійному і культурному осередку ім. св. Андрія в Норт Порті.
Вечір, присвячений творчості Франка ,складався з трьох частин: слово про письменника і поета, літературно-музичний сценарій, базований на його творчості та коротке відео про українських січових стрільців, натхненником яких був Іван Франко.
У своєму слові про Франка проф. Віра Боднарук підкреслила ту величезну працю, яку доклав Франко, щоб народ України відчув себе українцями, не ділився на провінції. Щоб народ прагнув звільнитися від почуття меншовартості та рабства, прагнув іти до світла, до волі, до вселюдських ідеалів.
Сценарій пера Наталії Марчак з великим почуттям був виконаний ведучими о. Олегом Сацюком та Лідією Білоус, які захоплювали слухачів розповіддю про Івана Франка та його багатогранну творчу працю. Франко автор прекрасних поезій, оповідань та драм. Він редактор журналів та критик, які писав не тільки українською мовою, але і польською, німецькою та російською. Іван Якович перекладав на українську мову шедеври світової літератури, збирав і друкував збірки народних пісень і переказів.
У сценарій було залучено деякі пісні на слова Івана Франка, які стали улюбленими піснями українських січових стрільців, та поезії Франка з різних періодів у його творчому житті. Жіночий ансамбль: Богданна Більовщук, Оксана Лев, Анна Маріяні, Марія Никитин та Уляна Стадник під проводом Христини Боднар-Шелдон виконав пісні «Час рікою пливе» та «Повіяв вітер степовий», а пісні «Чуєш, брате мій» та «Ой, у лузі червона калина» співали всі присутні. Отець Сацюк виконав пісню «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», а мужчини виконали «Не пора, не пора, не пора».
Декламаторами вечора були: Александра Попель («Земле, моя всеплодющая  мати»), Юля Лопанчук  (Semper tiro»), Лариса  Шпон («Як віл в ярмі»), Наталка Невмержицька («Непереглядною юрбою»), Люба Петрів, Галина Ковалишин і Юля Лопанчук («Тричі мені являлася любов»),  Галина Ковалишин («Чого являєшся мені у сні?»), о. Василь Петрів («Перше Послання апостола Павла до Коринтян»), Богдан Ґуран («Декадент»), Лідія Білоус («Я не жалуюсь на тебе доле»), о. Василь Петрів («Народе мій, замучений, розбитий».) Голос Івана Франка — Богдан Боднарук.
Коротке відео про українських січових стрільців закінчило програму, присвячену 160-річчю Великого Каменяра. Присутні мали нагоду при каві та солодкім оглянути книжки Івана Франка з бібліотеки Осередку та книжки видані «Просвітою» в Україні при фінансовій помочі  Товариства української мови в США.
Щира подяка всім виконавцям вечора, членам управи Осередку ім.св. Андрія — особливо Вікторові і Галині Лісничим, Дарії та Євгенові Томашоським, Кларі Шпічці, Христині Чайківській (фотографії) та Уляні Рондяк (відео)  і членам Товариства української мови.
    На пам’ятку вечора в усіх залишилася прегарна програмка, яку виконала Лідія Білоус.
Віра БОДНАРУК,
голова Товариства української мови, професор
Фото Христини Чайківської