Що хотіла почути і що почула діаспора

0
476

Президент СКУ Павло Грод: Зеленський закликав інвестувати не лише гроші, а й наш час на підтримку України

Другий день Третьої конференції з українських реформ під назвою «Інновації, можливості і демократія в Україні», відбувався в готелі Fairmont Royal York. Організаторами виступали Український дім Торонто, Економічний клуб Канади та Український конгрес Канади. І тут на противагу першому дню було задіяно представників бізнесу, громадянського суспільства від України і Канади та міжнародного експертного середовища. Одним з активних учасників цієї конференції був президент Світового конгресу українців (СКУ) Павло  ҐРОД. Ми розпитали його про враження від виступів Президента України Володимира Зеленського, зокрема під час бізнес-ланчу, який відбувся ранком 3 липня в згаданому готелі.

«ДУЖЕ ВАЖЛИВО НАГАДУВАТИ ВСІМ, ЩО ПОТРІБНО ПІДТРИМУВАТИ УКРАЇНУ»

— Дуже важливо збирати раз на рік таку конференцію і нагадувати всім, що потрібно підтримувати Україну. І найголовніше почути від делегатів, від спікерів з України, міжнародних організацій, що найбільш потрібно робити Україні сьогодні і в майбутньому.

На нинішній конференції було обговорено дуже багато цікавих тем. Я, наприклад, брав участь у круглому столі з питанням, як Україна має увійти у високу економічну категорію країн, у якій кожен із громадян має заробляти 12 тис. доларів на рік. В Україні згідно з даними Світового банку такий показник становить 3 тис. доларів на рік, що означає необхідність підвищити прибуток пересічного українця в чотири рази.

Під час дискусій ми обговорювали, що треба робити, аби підвищити рівень життя, як створити антимонополістичну галузь. Загалом, на цій конференції пролунало багато цікавих пропозицій. Тому важливо, щоб новий Президент і його команда та новий уряд, що сформується через наступні кілька тижнів чи місяців, могли використати ці рекомендації як грунт для праці.

 Багато говорилося про те, що рецепти успіху для України відомі, можете їх назвати?

— Так є дуже прості і дуже складні рецепти. Прості полягають у необхідності забезпечення верховенства права, здійснення реформи судової системи, щоб будь-який інвестор на високому чи середньому рівні почувався захищеним від тиску чи рейдерства. До речі, малий і середній бізнес є фундаментом канадської економіки, а не величезні корпорації. І я вважаю, що в Україні є великий потенціал для малого і середнього бізнесу. Але для цього потрібно забезпечити верховенство права.

Складніший рецепт стосується боротьби з корупцією, для чого потрібно мати незалежну прокуратуру, поліцію, які мають ефективно працювати.

Після цього треба звернути увагу на державні підприємства, які є дуже вразливими до корупції та зловживань.

«КОЖЕН МАЄ ВЗЯТИ НА СЕБЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ»

— Під час бізнес-ланчу міністр Фріланд процитувала Зеленського, зокрема його фразу, що кожен українець повинен бути президентом, наголосивши, що нещодавно канадці теж діяли у відповідності цій фразі. Можете це пояснити?

— Меседж тут полягав у наступному, що кожен повинен вчитися бути відповідальним, щоб розбудовувати свою країну і не сподіватися, що хтось — президент чи якийсь міністр, чи депутат — має це робити. Кожен має взяти на себе відповідальність, щоб розбудовувати Україну. А наводила вона приклад перегляду договору НАФТА про торгівлю між Канадою, США та Мексикою. І цими переговорами дуже цікавилися пересічні канадці, ба більше, розуміли, які є конкретні проблеми, і навіть рекомендували міністру Фріланд відстоювати це питання, бо це важливо для нашої економіки. Люди розуміли можливі наслідки провалу переговорів щодо досягнення нової угоди. І вони побачили, що не лише політик має вирішувати, а й важливо, щоб канадці обстоювали ці принципи.

Фріланд відчувала, що канадці не махнули і не сказали, хай там якийсь прем’єр-міністр вирішує, а вирішили її заохочувати, їй надавати поради, щоб вона зрозуміла, що є ця підтримка.

«ЗЕЛЕНСЬКИЙ ХОЧЕ ЗАЛУЧИТИ НАС ДО СПІВПРАЦІ»

— А як ви оцінюєте два виступи Президента України, що ви почули нового і що знайшло відгук у вас чи канадців українського походження?

— Головне, що ми хотіли послухати Президента Зеленського й те, як він відстоюватиме суверенітет, протидію Росії, мову, ідентичність. Бо є різні чутки і різні закиди, і ми як світова діаспора, а також діаспора в Канаді почули від нього дуже чіткий меседж, що Президент обстоюватиме український суверенітет, українську незалежність, українську мову. І навіть під час із провідниками нашої громади ми порушили це питання, бо почули від голови Офіса Президента про російську мову на Донбасі. І Президент дуже відверто нам сказав, що в нього є одна офіційна державна мова — це українська, і він як гарант Конституції буде обстоювати, що має бути лише одна українська мова як державна. А вживання російської мови Зеленський назвав еволюційним процесом, який він не форсуватиме і що за наступні роки люди будуть більше вживати українську мову. Президент запевнив, що він не збирається формувати відчуття, що є дві офіційні мови.

Серед ключових меседжів він назвав вступ до НАТО, наголосивши, що модернізуватиме українську армію, аби вона відповідала стандартам НАТО.

А вчора наприкінці виступу на конференції (інтерв’ю записувалося 3 липня. — Авт.) він завершив словами «Слава Україні!». А це дуже важливо, бо це нібито незначна річ, але вона є символічною, яка означає, що він не збирається скасовувати деякі проукраїнські меседжі, які президент Порошенко увів, як гасло для війська. І нам було це дуже важливо почути. Думаю, це заспокоїть багатьох тих, хто не знав Зеленського.

Отже, ми почули від нього дуже відкрито про його політичні позиції, які є проукраїнськими, проєвропейськими. Він дуже чітко заявив, що обстоюватиме інтереси України та протидіяти російській агресії, а також дуже відкритий до співпраці з діаспорою. Для мене це дуже головний меседж і я бачу, що Зеленський хоче залучити нас до співпраці, вбачаючи великий потенціал у цьому, і це є дуже позитивно.

«ЗЕЛЕНСЬКИЙ ЧІТКО СКАЗАВ, ЩО СТВОРЮВАТИМЕ ВСІ УМОВИ ДЛЯ ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТОРІВ»

— А що ви скажете про заклик Президента Зеленського «Інвестувати в Україну, приходити з грошима»? Як це сприймає канадський бізнес?

— Президент Зеленський дуже чітко сказав, що створюватиме всі умови для залучення іноземних інвесторів. Слід звернути увагу на те, що він закликав інвестувати не лише гроші, а й наш час на підтримку України. Тому це є важливий меседж для діаспори, бо не всі спроможні вкладати сотні тисяч чи мільйони доларів, але всі мають можливість вкласти час у розбудову України і це головний меседж, який, я наголошую як голова Світового конгресу, щоб наша діаспора думала, як вона може допомогти в розбудові Української держави, щоб вони були державотворцями.

 А під час ланчу Президент називав компанії, які інвестують і збираються інвестувати в Україну…

— Так йдеться про компанії BlackIron, яка спеціалізується на видобутку залізної руди, а також Bromalianenergy, яка буде видобувати нафту та газ. Окрім того, Президент згадував Brookfield уже інвестує десятки мільйонів доларів у будівництво ІТ-центру у Львові, а також фірму UIT із Калгарі, яка будує сонячні електростанції. Так є зацікавлення з боку канадців інвестувати в сектори, які є відкритими: ІТ, енергетику. Інвестори хочуть знати, що є відкриті ринки, де вони можуть конкурувати на рівному полі. Бо це також була велика проблема.

«ПРЕЗИДЕНТ ПОКАЗАВ, ЩО ВІН УМІЄ РОЗМОВЛЯТИ ЗІ СВОЄЮ АВДИТОРІЄЮ»

— Пане Грод, а як ви оцінили використання Зеленським у своїх промовах прикладів успішних канадців, зокрема Вейна Грецкі та канадської баскетбольної команди з Торонто Рапторс, яка виграла чемпіонат?

— Тим самим Президент показав, що він уміє розмовляти зі своєю авдиторією, не просто називати абстрактні речі, а робить порівняння як перемога Рапторс зі своєю перемогою та перемогою України. Іншими словами, Зеленський любить вживати життєві приклади, розказувати історію, щоб його зрозуміла авдиторія.

 До речі, я виставив деякі фотографії з бізнес-ланчу і мене запитують, куди підуть кошти зібрані від продажу квитків на цей ланч?

— Узагалі не йдеться про якісь зібрані кошти, бо всі приходять безоплатно в Український дім, а квитки насправді покривають вартість сніданку. Організувати сніданок у Fairmont Royal hotel коштує понад 100 доларів на особу. Ми збираємо кошти лише для покриття затрат на сніданки. І Економічний клуб Канади організує подібні заходи на постійній основі. Щотижня чи через тиждень вони проводять такі сніданки, обіди чи вечері, надаючи платформу для виступів політиків чи відомих фігур. І Український дім, що триває сьогодні, відбувається завдяки спонсорам і різним компаніям, які хочуть допомогти пропагувати Україну. Тобто ніхто з цього не заробляє, навпаки ми витрачаємо кошти для організації подібних заходів. І наприклад, моя фірма Роял Енеджі долучилась як один із фінансових спонсорів, бо ми вважаємо це важливим, щоб світ почув про Україну.  

«МИ ХОЧЕМО БУДУВАТИ ПОЗИТИВНИЙ ІМІДЖ УКРАЇНИ»

— Якщо підсумувати, то на яку віддачу ви розраховуєте від цієї конференції?

— Я хотів би наголосити, що ця конференція до великої міри не лише стосується співпраці урядів обох держав, а й бізнесу та громадського суспільства. Бо як ми бачимо, один день у межах великої конференції зустрічається уряд, а на другий день громадянське суспільство, яке включає бізнес, неурядові організації, які є тим двигуном розвитку країни. Іншими словами, це не лише справа уряду, і ми, Світовий конгрес українців, Конгрес українців Канади, інші неурядові організації, долучилися до розвитку цього Українського дому. Бо ми хочемо будувати позитивний імідж України, також щоб вона розвивалася. Тому ми до цього включаємось, щоб допомогти в цій розбудові і важливо, щоб це зрозуміли, що це не лише уряди, бо найголовніший двигун — це бізнес і громадське суспільство. Я сподіваюсь ми бачимо скільки людей прийшло на цей Український дім, скільки там є експонатів, цікавих доповідачів, круглих столів із різних питань, культурних, економічних, фінансових. І це творить таке відчуття, що Україна є цікавою країною. Бо без цього люди б забули про Україну. Але це нагода, що ми можемо пишатися здобутками, заохочувати, щоб далі розвивати Україну.

Микола СІРУК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here