СВЯТКУВАННЯ КИТАЙСЬКОГО НОВОГО РОКУ

0
423

У Чикаго є Китайський містечко. Приїжджаючи туди, потрапляєш в справжній Китай, з його вуличками, крамничками і ресторанами з дуже смачною їжею.
Щороку Чикаго відзначає Китайський Новий рік, який цього річ припав на 10 лютого – саме в цей день розпочався рік Чорної Водяний Змії.
На честь Нового Року відбувся помпезний парад, на який з’їжджаються в Китайське містечко зі всього Чикаго. Цього року парад пройшов у неділю, 17 лютого, з барвистими драконами, оркестром, танцями. Після свята можна було насолодитися китайською кухнею в барах і ресторанах.
До речі, до середини XX століття в Китаї використовувався Місячний календар, тому багато фестивалів і свят усе ще базуються саме на цьому календарі, попри те, що вже зараз у повсякденне користування офіційно введений західний. Новий рік не є винятком і приурочується до другого молодого місяця після найкоротшого дня в році (зимового сонцестояння). Таким чином, настати це свято може в будь-який день між 21 січня та 20 лютого.
Новий рік – одне з найважливіших свят у Китаї, тому багато прадавніх звичаїв, пов’язаних із ним, свято шанують і донині. Причому існують традиції не лише зустрічі Нового року, а й підготовки до цього дня. Наприклад, «закриваючи» старий рік, треба доконче впорядкувати свої фінансові справи. Особливо важливо роздати та повернути всі борги. Здавна Бог Багатства, якому приписували управління заощадженнями та заробітками, був в особливій пошані в переддень Нового року. Раніше обов’язковим було також і попереднє завершення всіх справ у прибиранні будинку – вважалося, що якщо підмітати або викидати сміття в Новий рік, можна вимести з дому все багатство. Те саме стосувалося й приготувань їжі: в Новий рік не можна було користуватися ножами або іншими гострими предметами, тому чищення та нарізка овочів і м’яса відбувалися завчасно.
За старих часів сім’я завжди сідала за святкову вечерю безпосередньо в новорічну ніч, але зараз, із міркувань зручності, сімейне торжество цілком може бути перенесене на найближчі до Нового року вихідні. Але, незалежно від того, чи передбачається застілля, опівночі люди найчастіше виходять на вулицю, веселяться, запускають феєрверки та запалюють ароматичні палички. А вранці вся сім’я збирається разом у рідному домі й обмінюється численними привітаннями та подарунками. Гроші, які найчастіше є значно доречнішими за будь-які інші подарунки, вручають у спеціальних «щасливих» червоних конвертиках із гарними золотавими написами та малюнками. Наприклад, короп – це символ успіху на іспитах; для подружньої пари часто зображують символи подвійного щастя; а от мотиви із сосною й оленем символізують міцне здоров’я та довголіття. Дуже часто в Китаї на Новий рік дарують апельсини й мініатюрні апельсинові дерева, що символізують багатство й удачу.
Ще один цікавий звичай полягає в тому, що вранці після Нового року глава сім’ї знімає картинку із зображенням Кухонного Бога, яка зазвичай висить на кухні разом із календарем, і спалює її на порозі чорного ходу. Вважається, що після цього Кухонний Бог вирушає на небеса, де звітує про поведінку сім’ї протягом минулих 12 місяців. Іноді, щоб картинка горіла яскравіше, хазяїн вмочає її в бренді. Від бренді Кухонний Бог благополучно п’яніє, і це гарантує, що його звіт богам буде сприятливим для сім’ї та принесе їй належну винагороду наступного року.
У перший день Нового року вважається майже обов’язковим відвідування місцевого храму для приносин дарів богам і предкам, і, що навіть важливіше, для з’ясування своїх перспектив на прийдешній рік. У Гонконзі і ще подекуди на Далекому Сході, де процвітають релігійні традиції, храми в Новий рік переповнені віруючими, які приходять до віщунів дізнатися про свою долю. У цей і подальші дні також відбувається і безліч масових заходів, таких як танці драконів, фестивалі та спортивні змагання. І, безперечно, святковий настрій теж не обмежується одним днем, а панує ще довго після настання Нового року.

Наталія ЖЕЛЕЗКІНА,

Чикаго
www.ukrslovo.net
Facebook: Natasha J Photography