Єдині, отже — сильні

0
271

Уже понад сто років День Соборності є визначним святом для всіх українців, куди б їх не закинула доля.

Незмінною традицією, особливо серед численної зарубіжної діаспори, було відзначення у січні важливих дат, що пов’язували їх з історичною Батьківщиною.

Як свідчать документи Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) вшанування українською еміграцією Української державності бере свій початок від ухваленого Українською Центральною Радою Четвертого універсалу (22 січня 2018 р.), яким було проголошено незалежність Української Народної Республіки (УНР). Особливо шанованою датою для української політичної еміграції стало 22 січня 1919 р. – возз’єднання (Соборність) двох частин українських земель – УНР і ЗУНР (Західноукраїнської Народної Республіки) в одній державі. При цьому боротьба за незалежність України стає боротьбою і за її Соборність.

Проголошений Універсал відобразив не лише тогочасні настрої українського населення, а й споконвічну мрію українців про незалежну, вільну, суверенну державу. Проте остаточно завершити формування єдиної України тоді завадила окупація її земель сусідніми країнами.

Нині, коли українському народу знову потрібно доводити світу свою національну зрілість, відзначення Дня Соборності України набуває особливої актуальності.

Численні документи ЦДАЗУ знову повертають нас до роковин відзначення Соборності зарубіжними українцями. Вони розповідають про підготовку та проведення святкових заходів урядом УНР в екзилі, Українським республікансько-демократичним клубом у Чехословаччині, Українським національним об’єднанням (УНО) Канади, Конгресом українців Канади (КУК), Світовим конгресом вільних українців (СКВУ), іншими громадськими організаціями, діяльність яких була запрограмована на посильну боротьбу за незалежність і соборність України.

Потужні громадські об’єднання (через свої друковані органи) приділяли постійну увагу ідеї соборності як основоположному принципу її державотворення та стверджували його важливість. Відтак ідея соборності стала ключовою не для одного покоління зарубіжних українців, незалежно від країн їхнього поселення. Цьому сприяли, зокрема, численні публікації в українських періодичних виданнях, що виходили у США, Канаді, Франції, Польщі, Чехословаччині.

Яскравим проявом солідарності з українцями на їх історичній Батьківщині став резонансний відгук у пресі політичної еміграції на масштабну маніфестацію напередодні

71-ї річниці відзначення Дня Соборності України (22 січня 1990 р.). Тоді, організований патріотичними силами України, безперервний кількамільйонний «живий ланцюг» від Києва до Львова не лише довів світові обопільну єдність українців, а й наблизив Україну до відновлення її незалежності.

Нині тридцять років потому, у 101-шу річницю вшанування однієї із найважливіших дат в історії України, ми знову, як і наші попередники, мусимо відстоювати не лише незалежність, а й соборність нашої держави.

Цьогоріч до відзначення 71-ї річниці Дня Соборності України традиційно долучилась українська громада Чикаго та передмість. Захід організував Український конгресовий комітет Америки (УККА)-відділ Іллінойс. Гостями були народний депутат України генерал-лейтенант Михайло Забродський, доктор Пилип Карбер, єпископ єпархії святого Миколая УГКЦ з осідком у Чикаго владика Венедикт Алексійчук, Генеральний консул України в Чикаго Лариса Герасько,  представники українських громадських організацій, фінансових інституцій, духовенство, молодь.
Українці спілкувалися з конгресменом 5-го округу Майком Квіглі (Michael Bruce Quigley), казначеєм округу Кук Марією Папас, іншими представниками американської влади.

Керівництво УККА  відзначило нагородами активістів української громади Чикаго та передмість. Відрадно, що серед них був Микола Кочерга (The Ukrainian Genocide Famine Foundation-USA). «Українське Слово» вітає пана Миколу з заслуженою відзнакою. Очолювана ним інституція докладає неабияких зусиль, що світ знав правду про геноцид українців.

Під час святкування у Чикаго 71-ї річниці Дня Соборності України учасники урочистостей наголошували, що важливо не лише належно оцінити вагомість самого факту возз’єднання українських земель в єдину соборну державу, а й врахувати помилки минулого, щоб не втратити української державності. Сьогодні ми маємо залишатися мудрими і розсудливими, виваженими в думках та ідеях, бо лише в єдності дій та соборності наших душ можемо досягти поставленої мети – побудови економічно і духовно багатої, вільної й демократичної України.

Ізидор СТАРИЦЬКИЙ,

«Українське Слово»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here