Україна просить США визнати Росію спонсором тероризму. Що це дасть?

0
199

Досі вважалося, що внесення Москви до «чорного списку» спонсорів терористів може тільки створити додаткові перешкоди для встановлення миру в Україні.

Росія посилює свій наступ на сході й півдні України. Тим часом, з’являється дедалі більше доказів російських воєнних злочинів. На тлі цього Київ просить Вашингтон застосувати один з найбільш вагомих інструментів в арсеналі санкцій – додати Москву до списку країн-спонсорів тероризму, який веде Держдепартамент.

Український лідер Володимир Зеленський напряму попросив про це президента Джо Байдена під час нещодавньої телефонної розмови. До речі, президент Польщі Анджей Дуда теж звинуватив Росію в тероризмі під час візиту в Київ. Але Байден хоч і назвав Владіміра Путіна «воєнним злочинцем», поки ніяк не відреагував на українські заклики, – пише Washington Post.

США ведуть фінансову війну з Кремлем з початку російського вторгнення в Україну, а також надають військову допомогу Києву.

Але що буде означати, якщо Вашингтон виконає прохання Зеленського і визнає Росію спонсором тероризму?

Держдепартамент позначає країни таким статусом, якщо виявится, що вони регулярно надають підтримку міжнародним терористам. Після цього запроваджуються різні покарання включно з забороною отримувати американську допомогу, а також купувати продукти подвійного комерційного і військового застосування. Таким країнам стає важко співпрацювати з міжнародними фінансовими установами, такими як Світовий банк.

Кремль підтримує тісні зв’язки з тими, хто вже потрапив до цього «чорного списку» Держдепартаменту. Зокрема, з режимом Башара Асада в Сирії. Спроби Москви вбити дисидентів і екс-шпигунів на території інших країн, а також спонсорування «сепаратистських» утворень в Україні – все це підпадає під критерії Вашингтона. Включення в список спонсорів тероризму буде мати серйозні наслідки і ще більше посилить економічні проблеми Росії. Десятки країн світу, які досі торгують з Москвою, можуть зіштовхнутися з економічними покараннями. А російські активи на території США включно з нерухомістю будуть заморожені. Статус країни-спонсора тероризму також підкреслить, що Росія – парія у міжнародній політиці чи хоча б для Заходу. Неназваний чиновник Держдепартаменту сказав виданню, що внесення Москви до «чорного списку» стане «ядерним варіантом, який «дуже точно вдарить по его Путіна».

Чому адміністрація Байдена досі не визнала Росію країною, яка спонсорує тероризм?

За останні 50 років цей статус використовували не дуже часто. Зараз в списку лише чотири країни: Куба, КНДР, Іран і Сирія. Жодна з них не має такого геополітичного впливу чи військової сили, як Росія. Навіть в часи Холодної війни Вашингтон відмовлявся визнавати СРСР країною-спонсором тероризму, попри те, що Москва справді підтримувала терористичні групи в 1970-х і 1980-х роках. Наприклад, в Німеччині радянські інструктори тренували банду Баадера-Майнхофа, яка була відома під назвою «Фракція Червоної армії».

Деякі оглядачі вважають, що статус країни-спонсори тероризму лише зміцнить бажання Москви продовжити війну проти України й підірвати дипломатію США.

«Ускладнення двосторонніх відносин особливо небезпечне й проблемне, коли йдеться про великі держави на зразок Росії», – пояснював експерт Brookings Institution Деніел Баймен ще в 2018 році. Він додав, що вплив Москви у деяких частинах світу надто великий, щоб США могли цим нехтувати.