Печінка віддячить здоров’ям і довголіттям

0
445

Так кажуть про печінку — біохімічну лабораторію нашого організму. Від її стану залежить увесь баланс здоров’я. Її роль і значення важко переоцінити, адже цей орган виконує майже 500 функцій!

Насамперед печінка забезпечує метаболічні процеси: бере участь у вуглеводному, ліпідному, білковому, пігментному та інших обмінах. Вона виконує екскреторну (видільну) функцію — синтезує жовч, з допомогою якої перетравлюються жири, засвоюється велика група вітамінів і стимулюється перистальтика кишечника.

Печінка слугує потужним детоксикантом: фільтрує кров і перетворює шкідливі речовини на безпечні сполуки. Таким чином наш організм позбавляється токсинів, шкідливих продуктів обміну, всіляких хімічних сполук.

У печінці відбувається синтез ліпідів: фосфоліпідів, гліколіпідів, холестерину, а також утворюються ліпопротеїди крові: високої, низької і дуже низької щільності, необхідні для транспортування й метаболізму ліпідів. Частково ліпіди надходять у наш організм із їжею.

Переважна більшість холестерину також синтезується в печінці. Холестерин є складовим компонентом клітинних мембран, сприяє збереженню оптимальної проникності та їхньої стабілізації, використовується для синтезу жовчних кислот у печінці та синтезу стероїдних гормонів і вітаміну D в організмі. У разі порушення балансу між синтезом і розпадом ліпідів виникає стеатоз печінки, тобто її жирове переродження.

До жирового переродження печінки можуть призвести незбалансоване харчування (надмірне вживання тваринних жирів, недостатність вітамінів), зловживання алкоголем, неконтрольований прийом медикаментів.

У разі захворювань печінки порушується ліпідний обмін усього організму, що призводить до виникнення атеросклерозу, звуження кровоносних судин, утворення атеросклеротичних бляшок — причин серцево-судинних захворювань. Зокрема, гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, стенокардії, які ускладнюються порушенням мозкового крово­плину (інсультом) чи кровообігу в серцевому м’язі (інфарктом міокарда). А це, на жаль, основна причина смертності в нашій країні.

Порушення ліпідного обміну спостерігається й при цукровому діабеті, що супроводжується ураженням судин і порушенням кровоплину в них — сприяє порушенню трофіки тканин у ногах, нирках і необоротних змін у них.

Збоям у роботі печінки й, зокрема, підвищеним показникам ліпідного обміну можна зарадити. Адже цей орган має високу здатність до відновлення.

Насамперед потрібно налагодити правильне харчування. Для цього слід обмежити жирні, смажені страви, консерванти, алкоголь, звести до мінімуму споживання солодощів, окрім меду. Корисно їсти овочі (моркву, червоні буряки, капусту, огірки, помідори, руколу, кріп, петрушку); фрукти (яблука, фініки, зокрема), родзинки, волоські горіхи; каші з гречки, ячменю, вівса; м’ясо кролика, індички, телятину; рибу: форель, короп, судак, оселедець, скумбрію. До того ж треба достатньо рухатися: ходити пішки, робити фізичні вправи, адже це також поліпшує обмін речовин.

Нормалізувати показники ліпідів у нашому організмі допоможуть лікарські рослини, приміром, корені кульбаби лікарської, лопуха звичайного, оману високого, трави астрагалу шерстистоквіткового, вересу звичайного, парила звичайного, зерна вівса посівного та інші.

Так, кульбаба, цикорій, оман за рахунок умісту в їхньому складі гіркот, флавоноїдів, вітамінів групи В, аскорбінової кислоти нормалізують обмін речовин, знижують рівень холестерину в крові. Біологічно активні речовини названих рослин наділені жовчогінними, гепатопротекторними, противірусними, антигельмінтними властивостями. Застосовують їх у вигляді відварів: столову ложку подрібненої сировини однієї з названих тут лікарських рослин увечері заливають 0,5 літра води, кип’ятять п’ять хвилин. Дають ніч настоятися, вранці проціджують. Одержаний відвар випивають упродовж дня за три прийоми (за 20 хвилин до їди). Курс — один місяць. Після двотижневої перерви фітотерапію за потреби можна продовжити, використовуючи вже іншу з названих рослин.

Для оздоровлення печінки і нормалізації показників ліпідного обміну (холестерину, ліпопротеїдів високої й низької щільності) дуже корисно вживати печінковий (очисний) фіточай. Завдяки вдало скомпонованому й багатому складу (корінь оману, трава парила, квітки нагідок, бобівник трилистий та інші) він ефективно діє у разі гепатитів, холангітів, холециститів, закрепів, глисних інвазій, остеохондрозів, атеросклерозів судин, артритів, артрозів, алергії тощо.

Крім широкої оздоровчої дії на організм, печінковий фіточай допомагає нормалізувати біохімічні показники крові (білірубін, АЛТ, АСТ), ліпідів, оздоровити гепатоцити (клітини печінки), усунути явища жирового гепатозу. А також запобігти або зменшити вияви атеросклерозу і його наслідки — порушення кровообігу, закупорювання судин атеросклеротичними бляшками, інсульти, інфаркти. Недарма ж кажуть, що запобігти хворобі легше, ніж її вилікувати.

Дбати про нормальну роботу печінки й оберігати її від негативного впливу потрібно постійно. І тоді цей один із найважливіших органів нашого організму віддячить здоров’ям і довголіттям.

Любов САЛІЙ,
Фітотерапевт