Аналізи. Ситуативно-політичні

0
1856

З наближенням другого туру президентських виборів пристрасті навколо них розпалюються дедалі більше. Соціально-політична атмосфера сягнула такої напруженості, що не може не викликати занепокоєння як за долю держави, так і за стан здоров’я, зокрема психічного, її громадян.

Особливе загострення думок і настроїв можна спостерігати в соцмережах, які з низки причин (доступність, відсутність цензури, активність так званих ботів тощо) стали найпопулярнішим місцем з’ясування позицій (і стосунків) різних верств населення країни. При цьому користувачі — кожний у міру свого розуміння, освіченості й моральності — демонструють витонченість стилю як у прямому, так і переносному значенні цього слова, зокрема й застосовуючи ненормативну лексику. Причому «страждають» на таке «спілкування» як прибічники Володимира Олександровича Зеленського, так і прихильники Петра Олексійовича Порошенка. Мимоволі згадується Тарасове, сумне: «Неначе люди подуріли… І не в однім отім селі, А скрізь на славній Україні Людей у ярма запрягли Пани лукаві… Гинуть! Гинуть! У ярмах лицарські сини! А препоганії пани Жидам, братам своїм хорошим, Остатні продають штани…». Втім, од написання цих рядків минуло понад 170 років…

Цікаво й водночас сумно бачити, як користувачі соцмереж, які роками «френдилися», тобто були інтернетними друзями, після якоїсь фрази свого товариша «відписувалися» від дружби з ним, і добре, коли при цьому не обкладали його різними словами і прокльонами. Рівень ненависті зашкалює. І, на жаль, не тільки в Інтернеті.

Ситуація чимсь нагадує 2014-й — буремний і кривавий. Але до останнього, сподіваємось, не дійде. Проте від деяких «наших» цинічних мудрагелів-політтехнологів очікувати можна казна-чого. Тим паче що прибічники і ВОЗа, і ПОПа лякають опонентів (і самих себе) катастрофічними наслідками для людей і самої Держави у разі програшу свого лідера. Передрікають, що після перемоги Зеленський через відсутність політичного досвіду програє Путіну з усіма сумними наслідками для нашої країни. Їхні ж опоненти побоюються, що в протилежному разі Порошенко робитиме диктаторські рухи, і це в Україні призведе до ситуації, яка склалася в РФ. Або ж просто стверджують, що «Путін нападе». Як бачимо, і тут без Путіна ніяк. А коли атмосфера соціально-політичного життя розпечена, для виникнення пожежі достатньо буває однієї кимсь викресаної іскри.

Аби цього не сталося, різні люди намагаються заспокоїти громадян, або хоча би зменшити у них рівень страху, обурення, ненависті та «озвірину». Так, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков запевняє, що його підлеглі — Нацполіція та Нацгвардія — здатні гарантувати безпеку не тільки Гарантові Конституції і претенденту на це звання, а й пересічним громадянам-виборцям.

З метою подати надію тим, хто не хоче бачити на чолі держави Зеленського, окремі експерти-політологи малюють сценарії «позитивного» для них розвитку подій. Мовляв, за півроку, які залишилися до виборів у Верховну Раду, ВОЗ наробить помилок і втратить рейтинги. Тож у парламент пройдуть переважно інші політсили, зокрема ЮВТ, яка сформує коаліцію, котра взагалі ліквідує посаду Президента, або обмежить його можливості лише церемоніальними функціями. Чим не варіант? Існують й інші. Тому, роблять висновок експерти, не варто панікувати, галасувати, що «все пропало!», тим паче влаштовувати нові майдани. Що ж до прихильників Зе, то їх заспокоювати й утихомирювати взагалі не потрібно. Бо, по-перше, вони впевнені у перемозі свого «партайгеносе», а по-друге, навіть у разі його програшу будуть задоволені вже тим, що він зміг скласти гідну конкуренцію Самому.

Не є секретом, що чимало виборців, які у першому турі проголосували за «свого» кандидата, а у другому мали намір обирати «менше зло», від свого повторного волевиявлення, призначеного на 21 квітня, вже сьогодні відмовляються, мовляв, «меншого» немає. Що ж, це їхнє право. Проте, з урахуванням вище сказаного, ситуація має вигляд не такої вже й безнадійної навіть для тих, хто вважає, що хрін від редьки не солодший.

Тож не сумуймо і наслідуймо пораду виконувачки обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. Вона, як уже згадувалося, радить українцям під час виборчих перегонів частіше зустрічатися з друзями, спілкуючись з ними за чаркою,.. ой, пробачте, чашкою чаю, бажано — заспокійливого.

Михайло ГУБАШ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here