Спільними зусиллями досягнемо миру в Україні

0
178

8 травня, у День пам’яті і примирення, Президент України Петро Порошенко разом з Генеральним Секретарем ООН БанКі-муном взяли участь у відкритті інсталяції «Україна… Війна…» у рамках акції «Маки пам’яті». Президент наголосив, що присутність Генерального Секретаря символізує єдність всього світу з Україною. БанКі-мун запевнив, що ООН підтримуватиме Україну у її боротьбі за мир, безпеку та незалежність.
Глава держави наголосив на тому, що українці як ніхто знають ціну миру. За словами Петра Порошенка, у Другій світовій війні більше 60 млн людей віддали своє життя, щоб світ отримав право жити далі в мирі. 8 млн українців – ціна, яку заплатила Україна, залишившись повністю зруйнованою. «Ми не маємо більше допустити жодних війн, бо ціна була жахлива», – підкреслив Президент.
Президент подякував Генеральній Асамблеї ООН та особисто Генеральному Секретареві БанКі-муну за внесок у збереження миру в Україні та врегулювання конфлікту на Донбасі. «Ми всі пам’ятаємо рішення Генеральної Асамблеї ООН, прийняте 27 березня 2014 року, і дякуємо кожній країні-члену зі 100 країн, які проголосували за резолюцію, що засуджує анексію Криму. Ми дуже цінуємо миротворчі зусилля і особисто пана БанКі-муна», – сказав Петро Порошенко.
Глава держави особливо відзначив: «Ми дуже цінуємо, що в цей день, 8 травня, в День пам’яті і примирення Генеральний Секретар ООН сьогодні з нами для того, щоб продемонструвати свою рішучу підтримку України і солідарність з Україною».
У свою чергу, Генеральний Секретар ООН БанКі-мун зазначив, що він сьогодні прибув в Україну для того, щоб «продемонструвати безумовну солідарність і підтримку Україні, українцям у їхній боротьбі». «Для мене велика честь сьогодні бути тут, з Президентом та народом України у цьому святому місці, де ми вшановуємо багато сміливих солдатів та громадян, які боролися за те, щоб захистити Україну від агресії нацизму», – наголосив він.
БанКі-мун також висловив захоплення і повагу багатьом людям, які віддали своє життя, щоб захистити волю, свободу, демократію і людську гідність.
Генсек ООН високо оцінив внесок України у перемогу в Другій світовій війни і запевнив, що Організація і він особисто підтримуватиме нашу державу у її бажанні жити в мирі. «Жертви загиблих не будуть марними, в Хартії ООН йдеться про те, що основна мета – вберегти майбутні покоління від війни», – наголосив він.
БанКі-мун висловив солідарність ООН з Україною. «Я тут для того, щоб засвідчити ще раз мою підтримку мирному врегулюванню конфлікту, аби відстояти суверенність, територіальну цілісність та незалежність України. ООН та Україна є близькими партнерами. Україна є країною-засновницею ООН, і протягом 24 років своєї незалежності вона надавала миротворчу підтримку багатьом країнам в рамках численних операцій у всьому світі. І якщо зараз Україна звертається до ООН по допомогу у забезпеченні власного миру та безпеки, я зроблю все від мене залежне, щоб її надати», – заявив Генеральний Секретар. «ООН та міжнародна спільнота стоятимуть поруч з Українським народом», – додав БанКі-мун.
Глава держави висловив переконання, що поряд з іншою допомогою ООН, такою як зусилля, спрямовані на вирішення гуманітарної катастрофи на Донбасі, допомога внутрішньо переміщеним особам, ефективним буде і робота миротворчої місії. «Чекаємо, що зусилля миротворців також будуть значною мірою сприяти деескалації конфлікту і встановленню миру», – сказав він.
Президент підкреслив, що Україна завжди брала участь у миротворчих місіях ООН  по всьому світу і зараз сподівається на підтримку з боку Організації в нелегкий для країни час. «Український жовто-блакитний прапор завжди був прапором миру і ніколи не був прапором агресора. І на шевронах, і на формі «блакитних шоломів» українські воїни, які несли український прапор, – несли мир», – підкреслив Петро Порошенко.
«Ми впевнені в тому, що і зараз спільними і скоординованими зусиллями нам вдасться принести мир в Україну», – заявив Глава держави.
У Меморіальному комплексі «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» Глава держави, Генеральний секретар ООН, а також 96-річний ветеран Другої світової війни Іван Залужний і колишня ув’язнена тюрем гестапо та концентраційного табору «Освенцим» Анастасія Гулей встановили у інсталяцію символ пам’яті та примирення – квітки маку.
Петро Порошенко представив Генеральному секретареві ООН учасників відкриття інсталяції, серед яких був і відважний руфер Мустанг, який встановив символічний вінок на монумент «Батьківщина-мати». Мустанг відзначив, що вони «одягли» монумент у вінок із маків з національними стрічками «в пам’ять про тих людей, які захищали нашу країну. Щоб ми не забували і пам’ятали». Президент подякував Мустангу за такий крок: «Дякую, ви великі молодці». Минулого року руфер перефарбував зірку на одній із центральних висоток Москви у кольори українського національного прапора.
Ветеран Другої світової війни Іван АнікієвичЗалужний, який також взяв участь у відкритті інсталяції, пройшов всю Другу світову війну. Він брав участь в боях за Сталінград, де був поранений, і завершив свій фронтовий шлях на Далекому Сході. У серпні 1945 року воїн штурмував японський гарнізон у корейському місті Сейсін. (Зараз місто зветься Чхонджин, КНДР). Минулого року його єдиний онук 23-літній молодший лейтенант Іван Залужний, рятуючи своїх товаришів, загинув на Донбасі від рук бойовиків.
БанКі-мун висловив захоплення тим, що познайомився з людиною, яка брала участь у звільненні Кореї.
Також у заході взяла участь Анастасія Василівна Гулей – колишній в’язень табору смерті в Освенцимі, Голова Української організації колишніх в’язнів фашистських концтаборів.
Інсталяція карти України з арматури, шипів, колючого дроту символізує болісний слід, рани, які не загоїлися і через 70 років по тому, як замовкли останні гармати Другої світової. Червоні маки в інсталяції і вінок на монументі «Батьківщина-Мати» – міжнародні символи Дня пам’яті і примирення, які символізують тугу та скорботу за жертвами тієї війни.
MustangWanted — нікнейм українського міського альпініста та Інтернет знаменитості. Він відомий своїми висотними трюками, які він виконує по всьому світу практично без обладнання для гарантування безпеки.
***
11 травня Президент Петро Порошенко провів телефонну розмову з Генеральним секретарем ООН БанКі-муном.
Генсек ООН подякував Президенту України за гостинність під час його візиту до Києва та за можливість разом з українським народом вшанувати пам’ять загиблих у Другій світовій війні.
БанКі-мун поінформував Президента України про результати візиту до Москви, де він так само, як і в Києві, обговорював запуск Офісу ООН на підтримку виконання Мінських домовленостей. Президент наголосив, що необхідно добитися їх повного виконання.
Петро Порошенко та БанКі-мун також обговорили можливість розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі.
У день народження Надії Савченко Президент Петро Порошенко та БанКі-мун домовилися і далі докладати всіх зусиль для її звільнення.
Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»