Україні дали грошей на флот: як це допоможе у війні з Росією

0
52
Лондон надав Києву кредит у 1,7 млрд фунтів стерлінгів на розвиток українських ВМС

Крок за кроком Київ і Лондон наближаються до остаточного юридичного оформлення досягнутих рік тому домовленостей про зміцнення Військово-морських сил України. Нещодано у британській столиці посол України у Сполученому Королівстві Вадим Пристайко, за дорученням Кабінету міністрів, підписав із представником департаменту забезпечення експортних кредитів Великої Британії (UKEF) українсько-британську міжурядову угоду, яка передбачає виділення коштів на розвиток українських ВМС.

Ідеться про кредит на суму 1,7 млрд ф.ст., наданий Києву Лондоном на десять років. Ці гроші мають піти на спільне проєктування та виробництво восьми ракетних катерів (при цьому тільки два перші будуть зроблені у Сполученому Королівстві, решта шість — в Україні), придбання нашою країною двох тральщиків, створення з допомогою британських фахівців двох військово-морських баз — в Очакові та Бердянську. Можливо, частина коштів піде й на інші проєкти українських ВМС.

ЗМІ звертають увагу на те, що сума 1,7 млрд ф.ст., яку виділяють британці, більша, ніж планувалося раніше. Так, підписаний під час торішнього візиту Володимира Зеленського до Сполученого Королівства меморандум про посилення співпраці між Україною і Великою Британією у військовій та військово-технічній сферах передбачав залучення фінансування UKEF у розмірі 1,25 млрд ф.ст.

Спочатку планувалося, що міжурядову угоду підпишуть на полях Кліматичного саміту в Глазго у присутності президента Зеленського. Через тривалий процес узгодження документа процедуру перенесли. Тепер угоду, яка деталізує фінансовий бік домовленостей, необхідно ратифікувати парламентами двох країн. А під час реалізації документа важливо ефективно використовувати виділені кошти: в коментарях під новинами про підписану угоду нерідко висловлюються побоювання, що ці гроші будуть розкрадатися.

Чи знають про таку загрозу у Сполученому Королівстві? Безумовно. Але в Лондоні — одному з найактивніших і найбільш послідовних партнерів Києва у протидії агресії Росії — готові йти на такі ризики, оскільки підписана угода має не тільки фінансове значення.

Після отруєння Скрипалів, вторгнення росіян у водний і повітряний простір Великої Британії, втручання Москви в парламентські вибори 2019 року та багатьох інших її дій британський істеблішмент розглядає Росію як ворожу державу і найбільшу загрозу для безпеки Сполученого Королівства. Крім того, зазначив у коментарі ZN.UA експерт Центру Разумкова Олексій Мельник, після Brexit Лондон прагне відновити свої позиції глобального гравця у світі.

Що ж стосується Києва, то, за словами Олексія Мельника, «досягнуті домовленості означають, що завдяки Великій Британії Україна покриває першочергові потреби ВМС, які мають бути готовими до стримування агресії Росії з боку моря». Для нашої країни існує загроза як перекриття росіянами морських транспортних шляхів і блокади українських морських портів в Азово-Чорноморському басейні, так і проведення ними десантних операцій на українському узбережжі Чорного та Азовського морів.

До таких сценаріїв Москва активно готується.

Наприклад, наприкінці вересня на полігоні Опук у східній частині Криму відбулися навчання повітрянодесантних військ РФ. Як випливає з повідомлення, розміщеного на сайті Міноборони Росії, російські десантники відпрацьовували «наступ і оборону морського узбережжя від висадки умовного противника». Однак легенда навчань цим не обмежувалася: за інформацією джерел ZN.UA в українських спецслужбах, навчання мали й закриту частину.

Їх план передбачав, що підрозділи спецпризначення ФСБ, ГРУ, СЗР, а також армійських частин відпрацьовували захоплення об’єктів критичної інфраструктури й адміністративних будівель на сході та півдні України, щоб спровокувати в цих регіонах «народно-визвольний рух» із наступним зверненням до Росії по допомогу у «встановленні миру». Після чого свою справу робив би російський десант «миротворців».

Наші поінформовані співрозмовники наголошують: якщо Кремль зважиться на реалізацію такого сценарію, то паралельно буде активізовано бойові дії в Донбасі і розпочато концентрацію військ на українсько-білоруському кордоні. Небезпека висадки десанту тим більше стає реальною загрозою, що сьогодні Вашингтон на всіх майданчиках — у мас-медіа, на пресконференціях, зустрічах із союзниками та по каналах розвідки — говорить про те, що росіяни останніми тижнями переміщують війська біля кордонів України.

Підписана в Лондоні угода означає для України не тільки посилення її здатності протистояти вторгненню з моря. Значущість її полягає і в створенні нових робочих місць, — адже шість із восьми ракетних катерів будуть вироблятися в Україні. При цьому колишній заступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко, з яким консультувалися з приводу цієї угоди, звертає увагу на те, що, «хоч у нашій країні є суднобудівні компанії, дуже важливо правильно вибрати українське підприємство, яке будуватиме ракетні катери з урахуванням стандартів якості НАТО».

На його думку, так само важливо й те, які українські проєктно-конструкторські бюро будуть залучені до проєктування кораблів (із урахуванням вимог Альянсу) та які компанії — до будівництва двох баз. Беручи до уваги проблему відпливу кадрів із військової служби, Риженко каже, що гостро постають питання і бойового застосування кораблів, їх обслуговування та, нарешті, їх оснащення.

Для захисту узбережжя Чорного та Азовського морів Києву потрібен не тільки ракетний «щит», а й ракетний «спис». Хоча Міноборони й повідомило, що в березні дослідні зразки берегового мобільного ракетного комплексу з протикорабельними ракетами «Нептун» передані до складу української армії, проте, за словами наших багатьох поінформованих співрозмовників, до готовності цього комплексу ще далеко. Ще гірші справи з ракетами для кораблів: їх просто немає. А на їх створення піде не менше чотирьох-п’яти років.

Щоб вирішити цю проблему, Київ веде переговори з Лондоном про купівлю ракет. За інформацією The Times, Україна і Велика Британія перебувають на завершальній стадії переговорів про продаж ракет класу «земля—земля» і «повітря—земля» для українського флоту та авіації. Як зазначає видання, морські ракети класу «земля—земля» можуть уражати одночасно «рій» цілей. The Times уточнює: переговори вперше проходять «на тлі побоювань, що Росія може скористатися газовою кризою для захоплення території».

Крім того, Україна звернулася до США з проханням поставок протикорабельних ракет «Гарпун».

Звісно, військові можливості України та Росії непорівнянні. Але з допомогою Великої Британії і Сполучених Штатів наша країна зможе значно поліпшити свої позиції в обороні чорноморського та азовського узбереж. І зробити для Кремля ціну за вторгнення максимально високою.

Володимир Кравченко