Запоріжжя

0
256

Вшанували В’ячеслава Чорновола
У Запоріжжі, де за комуністичного режиму ім’я цієї людини згадували хіба що пошепки, а прихильників його поглядів нещадно таврували, урочисто відкрили першу в області меморіальну дошку на честь видатного громадського та політичного діяча, Героя України, голови Народного руху В’ячеслава Чорновола.
Дошку встановили на будівлі кінотеатру «Байда», у середмісті Запоріжжя, адже саме тут побував В’ячеслав Максимович у 1999 році. Тоді він брав участь в установчій конференції обласного Руху та зустрічавсь із запоріжцями. В різні роки Чорновол не раз відвідував наш край: під час урочистостей із нагоди 500-річчя запорозького козацтва, вітав переможців фестивалю «Червона рута», напередодні доленосного референдуму про Незалежність. Кожен приїзд В’ячеслава Максимовича свідомі запоріжці вважали непересічною подією, збиралися поспілкуватися, він не боявся гострих дискусій, люди цінували таку відвертість, жадібно дослухалися до кожного слова. Тож і на відкриття дошки прийшло багато людей, зокрема молоді, задля майбутнього якої і поклав своє життя на олтар боротьби за вільну Україну великий патріот.
Виступи на мітингу були щирими. Відкриття першої дошки в області є знаковою та важливою подією для нашого Запорізького краю. Вшанування патріота, Героя України, який зробив усе задля Незалежної України, безперечно, є важливим для сучасників.
Урочисто відкрили меморіальну дошку керівники запорізьких осередків Народного руху України у 1990-2000-х роках Лариса Фісоченко, Костянтин Лямцев та очільник «Молодої Просвіти» Олексій Мосейко.
Тепличне господарство: курс на кооперацію
Вирощування прибуткових культур, які не вимагають надмірного поливу, інноваційні технології, що полегшують працю, зокрема: сонячні теплиці траншейного типу, сітчасті теплиці, крапельний полив. З цими та й не тільки технологіями можна було ознайомитися на конференції-виставці «Сучасне тепличне господарство 2018», що відбулася в Енергодарі. Її співорганізатором став Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), що реалізується за фінансової підтримки Канади. Розвиток та оптимізація тепличного виробництва в Україні — одне з провідних завдань проекту UHBDP.
Фермери знайшли шляхи підвищення врожайності, покращення якості, товарного вигляду продукції. Фахівці зазначають, що вирощувати овочі по-старому, на відкритому ґрунті, малоефективно, а в класичних теплицях — дорого. Саме тому учасників конференції ознайомили з новим і досить ефективним напрямом — вирощування овочів на відкритому ґрунті, але захищеному спеціальною сіткою.
— Запорізька область входить до числа регіонів України, які є основою її індустріального та аграрного потенціалу, — зауважив заступник директора департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Олександр Ясинецький. — Протягом останніх п’яти років наші аграрії отримують врожаї зернових і зернобобових культур на рівні 2,5—2,9 мільйона тонн, овочевих — понад 350 тисяч тонн. Торік за валовим збором зернових область посіла восьме місце (за валовим збором пшениці — 3), овочевих культур — дев’яте (на закритому ґрунті — 1).
За його словами, в області 93 відсотки валового збору овочевих культур забезпечує населення й дрібні фермерські господарства, все ще від’єднані від організованих ринків. У середньому одне приватне господарство в період дозрівання раз на два дні збирає 500—1000 кілограмів  овочів. Та незважаючи на досягнення, галузь потребує розв’язання цілого блоку проблем, аби мати постійний розвиток. Насамперед, йдеться про безсистемну реалізацію вирощеного, відсутність коопераційних зв’язків між виробниками та консолідації товарних партій, інтегрованих систем «виробництво—сортування—пакування—охолодження—відвантаження», невідповідність виробленої продукції нормам та вимогам безпеки і якості продуктів. Ці та інші проблеми протягом 10 років аграріям і допомагає розв’язувати проект UHBDP.