Богонатхненний проповідник

0
191

Українська громада у Норт Порті і околицях щорічно відзначає в грудні празник св. Андрія, ім’я якого носить Український релігійний й культурний осередок. Так і цього року в неділю, 10-ого грудня, члени української громади зібралися в осередку після Служби Божої в греко-католицькій і православній церквах, щоб бути на освяченні нового хреста. Оригінальний хрест був знищений минулого року ураганом Іян.

Посвячення хреста звершили о. Олег Сацюк, о.мітрат Тарас Чубенко та о. Дмитро Касіян. Опісля громада зайшла до святочно прибраної залі на обід та коротку програму, яку підготували члени управи осередку під проводом Анни Мацілинської та Галі Лісничої.

Віра Боднарук, культурно-освітня референтка осередку, нагадала, що урочисте відкриття осередку відбулося в грудні 1979 року, в день св. Андрія, за участі понад 200 людей.

За одним із переказів, який увійшов до «Повісті минулих літ», Андрій Первозванний побував на горах, де через кілька століть звели Київ, і провістив, що тут постане велике місто з багатьма християнськими святинями. На Русі на честь святого зводили численні церкви й монастирі. В Києво-Печерській лаврі зберігалася часточка його мощей.

Легенду прочитав Богдан Боднарук, а на екрані було показано золотоверхі храми в Києві, побудовані в минулі століття.

Про початки Києва та його розвиток згадують українські поети Олександр Олесь та Володимир Сосюра. Вірш О. Олеся «Початок Києва» декламувала Оля Бабачук, а вірш В. Сосюри «Київ» читала Оля Гронь.

Пісню «Києве мій» присутні почули у виконанні Ореста Грицика у супроводі Володі Шпічки на акордеоні. А пісню «Білі каштани» виконали Орест Грицик та Юрій Шевчук при супроводі Володі Шпічки. Програма закінчилася арією «Де згода в сімействі» з опери «Запорожець за Дунаєм», яку виконали Орест Грицик і Юрій Шевчук при супроводі Володя Шпічки. Присутні дякували за чудовий спів гучними оплесками.

У народі склалася традиція творити на Андрія якомога більше добрих справ, натомість від суто хатньої роботи намагались утримуватись. Господарі прислухалися до води в колодязях і на річках під льодом: якщо вона тиха, то зима буде спокійною, якщо шумить, то з бурями. Холодний і ясний день віщував хороший урожай наступного року.

Молитов святого просять передусім про зміцнення в християнській вірі, про єднання народу, родини, про допомогу в морських подорожах і під час вивчення чи викладання іноземних мов.

Голова осередку подякував усім виконавцям програми та членам управи за успішне переведення празника св. Андрія. Він також згадав, що ліквідація шкоди, заподіяної ураганом Іян рік тому, продовжуються і потрібна фінансова підтримка від громади. Андрій Горбачевський від новоствореного відділу «Самопоміч-СУМА» в Норт Порті склав пожертву на цю ціль.

Віра Боднарук,
Норт Порт, Флорида
Фото Віктора Лісничого